Przydomowy plac zabaw stanowi idealne rozwiązanie dla małych dzieci, które powinny cały czas przebywać w zasięgu wzroku rodziców. Duża dostępność rozmaitych sprzętów (piaskownic, zjeżdżalni i huśtawek) daje możliwość wybudowania kreatywnej przestrzeni do rozrywki. Najważniejszy jest prawidłowy montaż urządzeń, wybór właściwej nawierzchni ochronnej i poprawny dobór zabawek do wieku dziecka.

Piaskownica – ponadczasowy efekt zabawy

Piaskownica stanowi obowiązkowy element każdego placu zabaw. Możemy zbudować ją samodzielnie, odgradzając piasek od posesji wytrzymałymi deskami o długości co najmniej 1,5 m. Niektóre sklepy z akcesoriami ogrodowymi umożliwiają zakup gotowej zabudowy. Młodszym dzieciom powinna wystarczyć wersja z tworzywa sztucznego – płytka i z zabudowanym dnem. Część rodziców decyduje się na przemianę plastikowej piaskownicy w malutki basenik – wystarczy wysypać z niej piasek.

Należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu prywatnej przestrzeni zabawy. Dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w pokrywę, która zabezpieczy wnętrze piaskownicy przed zabrudzeniami i zwierzęcymi odchodami. Otwarty, otoczony drewnem obszar można odgrodzić dodatkowym przykryciem z folii lub plandeki, bądź kupić specjalną obudowę. Majsterkowicze mają możliwość wykonania przykrywy własnoręcznie, zbijając w prostokąt kilka polakierowanych i zabezpieczonych specjalnym impregnatem desek.

Aby zadbać o bezpieczeństwo dziecka, ważna jest też właściwa pielęgnacja piaskownicy. Powinniśmy przynajmniej co pół roku wymieniać piasek, szczególnie wczesną wiosną i jesienią. Brak regularnej zamiany spowoduje nagromadzenie się we wnętrzu wilgoci, która stworzy dobre warunki dla szkodliwych bakterii i drobnoustrojów.

Dziecko, nie mając dostępu do zabawek ogrodowych (wiaderek, foremek, łopatek, grabek i skrobaczek), szybko znudzi się piaskownicą. Troskliwi rodzice powinni wybierać kreatywne sprzęty pochodzące od sprawdzonych producentów, bez ostrych krawędzi. 

Huśtawka – dostosowana do wieku dziecka

Huśtawka kojarzy się z różnymi konstrukcjami. Najmłodsze dzieci mogą bujać się w charakterystycznym foteliku z podpórką i zabudowanymi plecami. Starsze pociechy potrzebują wyższych konfiguracji, opartych na metalowym lub drewnianym stelażu z siedziskiem zawieszonym na łańcuchu, sznurze lub stalowym pręcie. Z okresu dzieciństwa możemy pamiętać też tradycyjne huśtawki zaczepione do konaru drzewa.

Popularność zdobywają ostatnio huśtawko-hamaki ze stelażem lub tzw. bocianie gniazdo, czyli wiszący fotel.

Źle zamontowana huśtawka może stać się zabawką niebezpieczną, dlatego na samym początku warto upewnić się, czy dany model wytrzyma wagę dziecka, a konstrukcja nie ulegnie zapadnięciu. Aby uniknąć poluzowania mocowań, dorośli nie powinni huśtać się na niej. Istotny jest wybór właściwego podłoża pod stelaż huśtawki. Nóżki konstrukcji ze specjalnymi kotwicami, które umieszczamy pod ziemią, powinny być zabetonowane. Rodzice nie mogą zignorować siedziska, które musi być dostosowane do wieku dziecka. Maluchy, które nie ukończyły 5 roku życia, nie mogą korzystać z typowego niezabezpieczonego prostokątnego siedziska.

Zjeżdżalnia – często połączona z piaskownicą

Zjeżdżalnia jest zazwyczaj ulokowana na podwyższeniu, np. domku do zabaw, i powinna być dostosowana stopniem nachylenia do wieku dziecka. Decyzja o niej musi być przemyślana, ponieważ zajmuje bardzo dużo miejsca na posesji. 

Najbezpieczniejsze rozwiązanie stanowi zjeżdżalnia zamontowana na stałe. Ryzyko jej wywrócenia jest minimalne.

Karuzela – długoterminowe rozwiązanie

Karuzela należy do grupy najrzadziej wybieranych atrakcji do przydomowych placów zabaw dla dzieci, co wynika ze skomplikowanego i długotrwałego montażu. Wersję tarczową (płytową) i krzyżakową (z siedzeniami) instaluje się za pośrednictwem specjalnej kotwy, która wymaga wykopania potężnego dołka o długości około 70 cm. Karuzela musi być zabetonowana. Jest urządzeniem ruchomym, dlatego rodzice powinni zadbać o jej stabilność.

Bezpieczny plac zabaw – krok po kroku

Wybudowanie przydomowego placu zabaw wiąże się ze spełnieniem kilku kryteriów. Jeszcze przed wybraniem bezpiecznych atrakcji dla dzieci, uważni rodzice muszą upatrzyć odpowiedni teren na plac zabaw i przygotować bezpieczną nawierzchnię.

Plac zabaw powinien być widoczny z okna domu, co umożliwi kontrolowanie bezpieczeństwa zabawy. Nie zawsze będziemy przesiadywać na nim razem z dziećmi. Miejsce zabawy powinno się też znajdować jak najdalej od ulicy. Najlepiej wybrać przestrzeń najdłużej zacienioną w ciągu dnia, dzięki czemu dzieci nie będą narażone latem na intensywne promienie słoneczne. W pobliżu nie mogą znajdować się żadne trujące rośliny, skalniaki, elementy różnych instalacji – w ferworze zabawy dziecko może dotknąć lub spróbować niedozwolonych rzeczy, co doprowadzi do tragedii. Duża przestrzeń wokół placu zabaw powinna pozwalać na swobodną i beztroską zabawę – wyjaśnia ekspert z firmy Nikimax z Goworowa.

Najbezpieczniejszymi nawierzchniami do placu zabaw określa się:

  • Trawę, stanowiącą najtańsze rozwiązanie. Jej minusem jest możliwość szybkiego zniszczenia przez biegające dzieci, a także brak zabezpieczenia przed stłuczeniami i urazami wywołanymi np. wystającymi kamieniami.
  • Piasek lub drobny żwirek, które gwarantują odpowiednią amortyzację jedynie przy niewielkich wysokościach.
  • Niedrogie nawierzchnie syntetyczne, np. piankę amortyzującą lub płyty gumowe – cechujące się odpornością na ścieranie, niesprzyjające czynniki atmosferyczne i łatwością w czyszczeniu.

Na przydomowym placu zabaw najważniejsze jest bezpieczeństwo. Przed jego budową warto też przeanalizować potrzeby dziecka i zdecydować, który rodzaj aktywności jest najlepszy dla naszej pociechy. W zależności od wieku i zainteresowań każdy maluch wykazuje inne potrzeby. Jeden chętniej spędza czas w piaskownicy, a inny potrzebuje ciągłego ruchu.

Rate this post