Płytki kamienne prezentują się niezwykle estetycznie na tarasie. Są trwałe i ładne, nic więc dziwnego, że coraz więcej posiadaczy domów decyduje się na ich ułożenie na swoim tarasie. Jednak wbrew pozorom, układanie płytek kamiennych nie należy do najprostszych czynności i wymaga przede wszystkim wiedzy. Jak układać płytki kamienne na tarasie, aby efekt nas zadowolił?

Przygotowanie podłoża pod płytki kamienne

Oczywiście pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest wybranie interesującego nas rodzaju i koloru płytek kamiennych. Szeroki ich asortyment oferuje przykładowo krakowska firma HB Polska. Najważniejszym elementem układania płytek kamiennych jest odpowiednie przygotowanie pod nie podłoża. W pierwszej kolejności powinniśmy usunąć podłoże na głębokość ok. 20-30 cm od planowanego poziomu tarasu. Powierzchnię gruntu należy wyrównać oraz pamiętać o zachowaniu ok. 2% spadku, aby umożliwić odprowadzanie wody deszczowej. Niezwykle istotne jest zagęszczenie gruntu, które możemy wykonać za pomocą zagęszczarki lub ubijaka. Na tak przygotowane podłoże układamy hydroizolację w postaci np. wodoszczelnej folii mineralnej. Na nią z kolei wysypujemy kamienie, żwir lub gruz, który przykrywamy zaprawą cementową.

Układanie płytek kamiennych na tarasie

Po wylaniu zaprawy cementowej przychodzi pora na płytki kamienne. Zanim jednak zaczniemy je układać, powinniśmy zaplanować, w jaki dokładnie sposób chcemy je umieścić na tarasie. Warto rozrysować sobie ich położenie na kartce oraz zaznaczyć poszczególne miejsca na gotowym podłożu. Ułatwi to nam układanie płytek oraz pomoże uniknąć popełnienia ewentualnego błędu. W niektórych sytuacjach niezbędne może okazać się także przycięcie gotowych płytek, które wykonamy za pomocą szlifierki kątowej. Układając płytki, pamiętajmy o pozostawieniu ok. 5-15 mm odstępu między nimi, aby można je było wypełnić spoiną. Układanie płytek kamiennych na tarasie warto rozpocząć od środka do zewnątrz, gdyż po świeżo ułożonych płytkach nie powinniśmy chodzić. Po ułożeniu płytek zostawiamy je na około 2 dni po to, aby zaprawa się związała.

Spoinowanie płytek kamiennych na tarasie

Po upływie dwóch dni i związaniu zaprawy przychodzi pora, aby zaspoinować połączenia płytek. Zanim przystąpimy do tej czynności, warto zabezpieczyć brzegi płytek taśmą malarską, która zapobiegnie zabrudzeniu ich piaskiem. Płytki posypujemy dokładnie drobnym piaskiem i obficie polewamy wodą, po to, aby piasek dokładnie wniknął we wszystkie szczeliny między płytkami. I to już prawie wszystko! Aby zabezpieczyć taras z płytek kamiennych przed wodą, brudem oraz mrozem, warto jeszcze potraktować go specjalnym preparatem impregnującym, który zagwarantuje płytkom kamiennym estetyczny wygląd przez długi czas.