Nieprawidłowe korzystanie z urządzeń sanitarnych dość szybko może doprowadzić do ich awarii. Wrzucanie resztek jedzenia, chusteczek nawilżanych, szmat i wielu innych niedozwolonych przedmiotów skutkuje zatkaniem rur. Pierwsze objawy sygnalizujące problem to wolniej spływająca woda z umywalki czy wanny. Można z nim sobie poradzić samemu, choć w części przypadków konieczne może być wsparcie specjalisty. Jak zatem udrażniać rury kanalizacyjne?

Udrażnianie rur kanalizacyjnych – co warto wiedzieć?

Odpływy z sanitariatów składają się z rur kanalizacyjnych, ale też tych doprowadzających wodę z umywalki czy wanny do pionu. Ważnym elementem konstrukcji jest także syfon – to w nim najczęściej gromadzą się zanieczyszczenia. Jeśli zator pojawi się na odcinku pomiędzy urządzeniem sanitarnym pionem, właściciel nieruchomości sam może poradzić sobie z jego usunięciem – wyjaśnia ekspert z firmy Aquafor. Dodaje, że zatkanie rur na odcinku pionu wymaga już interwencji specjalistów i użycia fachowego sprzętu.

Jednym z najprostszych sposobów na usunięcie zatoru jest użycie przepychacza. Jest to gumowe akcesorium, najczęściej z drewnianą rączką. Wystarczy odpływ zalać wodą, przyłożyć przepychacz i energicznie go dociskać. Kilkukrotne powtórzenie czystości powoduje zassanie powietrza i ruszenie nieczystości. W konsekwencji powinny popłynąć dalej z wodą.

Jak jeszcze można poradzić sobie z zatkanym odpływem?

Zdarzają się jednak sytuacje, w których przepychacz nie radzi sobie z udrożnieniem odpływu. W takiej sytuacji warto zainwestować w specjalne środki chemiczne. Preparaty do udrażniania rur należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta.  Zawierają one silnie żrące substancje, które w kontakcie ze skórą mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia człowieka. Ważne jest użycie jego odpowiedniej ilości. Zbyt mała nie pomoże usunąć zanieczyszczeń, a zbyt duża z kolei sprawi, że substancja skamienieje i doprowadzi do powstania jeszcze poważniejszego zatkania rur.

Ostatnim sposobem na usunięcie problemu jest sprawdzenie drożności syfonu. Wystarczy rozkręcić rury i oczyścić je z nieczystości. Warto uprzednio podstawić pod nie miskę, gdyż z kolanka najczęściej wylatuje brudna woda i drobne nieczystości.

Jeśli wspomniane czynności nie pomogą – jedynym rozwiązaniem jest wezwanie pomocy. Specjaliści dysponują tzw. spiralami, które wprowadzone do rury pozwalają skutecznie rozbić zatory i usunąć nieczystości.

Chcąc jednak uniknąć wspomnianych problemów, warto pamiętać, by właściwie korzystać z urządzeń sanitarnych i nie wrzucać niedozwolonych artykułów.

Rate this post