Plecaki workowe zyskały ostatnią sporą popularność – noszą je zarówno osoby dorosłe jak i młodzież oraz dzieci. Niezaprzeczalną zaletą „worków” jest ich pojemność oraz wygoda noszenia, z łatwością zmieścimy w nich najpotrzebniejsze rzeczy i weźmiemy ze sobą na miasto. Dodatkowym atutem tych akcesoriów jest fakt, że idealnie nadają się do różnego rodzaju przeróbek, mających na celu podniesienie ich atrakcyjności. Jak możemy przyozdobić nasz plecak?

Nadruk metodą sitodruku

To zdecydowanie najbardziej spektakularna forma dekoracji, jaką możemy zafundować naszemu plecakowi. Sitodruk to technologia druku powszechnie stosowania do malowania materiałów tekstylnych. Polega ona na przetłaczaniu farby drukarskie przez wykonaną zwykle z metalu siatkę, której oczka są tak ułożone, żeby możliwe było przeniesienie ich wzoru na tkaninę. Łącząc ze sobą kilka wzorów – po jednym dla każdego koloru z palety barw podstawowych – możliwe jest uzyskanie wielokolorowego nadruku. Tak uzyskany obraz jest bardzo trwały, dlatego nie ma ryzyka, że ulegnie zniszczeniu na przykład w czasie prania lub pod wpływem promieni słonecznych. Minusem tej metody jest fakt, że bez specjalistycznej technologii nie będziemy w stanie jej użyć. Rozwiązaniem problemu jest skorzystanie z usług drukarni specjalizujących się w wykonywaniu druków na materiałach tekstylnych, takich jak drukarnia Nasze Nadruki. W jej ofercie znajdziemy nie tylko gotowe wzory, ale również możliwość zamówienia własnego.

Malowania worków

Alternatywną do nadruku metodą zdobienia plecaków jest ręczne pomalowanie go. Ma to swoje plusy – tak ozdobiony plecak z pewnością będzie się wyróżniał, ponadto mamy pewność, że nie ma drugiego takiego samego. Jeśli zdecydujemy się na pomalowanie worka samodzielnie, sam proces zdobienia może być dla nas wielką przyjemnością, zaś efekt przynieść nam wiele satysfakcji. Należy jednak mieć na uwadze, że do wykonania ręcznie malowanego obrazka będziemy potrzebować specjalnych farb, które nie zmyją się w praniu i nie zniszczą tkaniny.

Wyszywanie tkaniny

Kolejną możliwością jest wykonanie haftu bądź przyszycie do worka innych elementów dekoracyjnych. Będzie to od nas wymagać czasu i pewnych umiejętności manualnych, jednak dla osób z artystyczną duszą, chcących wyrazić siebie nie powinno to być przeszkodą. Istotnym plusem takich ozdób jest ich wysoka wytrzymałość.

Przypinki

Najprostszą i najmniej angażującą metodą ozdabiania plecaków workowych jest przypięcie do nich takich ozdób jak przypinki. Przypinek co prawda nie wykonamy sami, zdani jesteśmy na to, co uda nam się znaleźć i kupić, niemniej plecak workowy udekorowany w ten sposób również może być metodą wyrażania naszej osobowości. Przykładowo może on stać się swego rodzaju zapisem naszych podróży i wyjątkową pamiątką.

[avg] ([per]) [total] vote[s]