Skuteczne i bezpieczne prasowanie tkanin wymaga ustawienia odpowiedniej temperatury. Tkaniny bawełniane znajdują się na żelazkowym biegunie ciepła – tkaniny poliestrowe w okolicy najniższych ustawień termostatu. Jednak nie tylko temperatura liczy się przy prasowaniu. Dowiedz się, jak dobrać ustawienia żelazka, aby wygładzić tkaninę, ale jej nie zniszczyć.

Dobre prasowanie zaczyna się w momencie, gdy pakujesz bęben pralki i wybierasz program piorący. W przypadku niektórych tkaninach już sam kontakt z pralką może przynieść nieodwracalne szkody. 

Jak prać, żeby ułatwić sobie prasowanie?

Tkaniny syntetyczne źle znoszą wysokie temperatury prania. Poza tym materiały wykonane poliestru nie potrzebują wysokich temperatur, aby pranie było skuteczne. 40°C to granica bezpiecznych temperatur, w których można prać tkaniny poliestrowe – tkaniny bawełniano-poliestrowe i poliestrowo-bawełniane wytrzymują bez szwanku 60°C. Wszystkie wymienione materiały można prać w pralkach automatycznych. Jeżeli chcesz, aby dobrze się prasowały, nie przekraczaj dopuszczalnych temperatur – zarówno przy praniu, jak i przy suszeniu w suszarkach bębnowych. Pranie powinno mieć odpowiednią wilgotność, aby uniknąć trudnych do usunięcia zagnieceń. Jeżeli nie wysuszysz materiału „na wiór”, to podda się on łatwiej wygładzaniu żelazkiem. 

Osobną grupę syntetyków stanowią nieprzemakalne tkaniny ogrodowe, które należy prać ręcznie w temperaturze 30-40°C. Najlepszym rozwiązaniem jest przecieranie wilgotną ściereczką, którą namaczamy w wodzie z detergentem. Takie materiały ogrodowe jak tkanina wodoodporna Kodura, Oxford czy imitacja lnu utracą swoje właściwości, jeżeli zostaną uprane w pralce automatycznej. Stanie się tak, bo intensywne oddziaływanie mechaniczne i wysoka temperatura mogą doprowadzić do zniszczenia wodoodpornej apretury poliuretanowej lub PVC. Z tych samych powodów kompletnie nie nadają się do prasowania: po oczyszczeniu należy rozwiesić je do wysuszenia i nie poddawać działaniu podwyższonej temperatury. Jeżeli będą rozprostowane w czasie suszenia, to zachowają gładką powierzchnię bez konieczności użycia żelazka.

Jakie są optymalne temperatury prasowania?

Przy ustawianiu temperatury prasowania najbezpieczniej jest kierować się zaleceniami producenta. Jeżeli masz przed sobą ubrania czy pokrowce wykonane z kilku różnych materiałów, to podstawą do ustawienia temperatury prasowania powinny być wymagania najmniej odpornej tkaniny. W praktyce oznacza to, że wyroby z materiałów naturalnych i syntetycznych należy prasować z ustawieniami dla syntetyków.

Bezpieczna temperatura prasowania większości syntetyków, szczególnie tych delikatnych, nie powinna przekraczać 100-120°C. W identycznych temperaturach należy prasować naturalny jedwab i wełnę. Wielu producentów ustala własne normy: przykładem jest lekki i delikatny woal gładki, który można prasować w temperaturze do 150°C. Podobne zalecenia w przypadku popularnej tkaniny Stretch Panama: w 100% poliestrowy materiał znosi bez szwanku temperaturę 150°C. Na drugim biegunie ciepła znajduje się len, który można wygładzać żelazkiem o temperaturze nawet 220°C. Tkaniny bawełniane wymagają temperatur prasowania z przedziału 150-180°C. Należy też pamiętać o tym, żeby nie przytrzymywać żelazka zbyt długo w jednym miejscu: takie działanie powoduje błyskawiczny wzrost temperatury, co może zakończyć się wypaleniem na tkaninie kształtu stopy żelazka. 

Jeżeli nie masz pewności, z jakich materiałów wyprodukowana została tkanina (brakuje metki z zaleceniami producenta), to najlepiej przeprowadzić próby w mało widocznym miejscu ubrania. Dobrym rozwiązaniem jest też używanie przekładki z cienkiej bawełny: skutecznie chroni przed przyklejeniem stopy do materiału i przed zażółceniem pod wpływem zbyt wysokiej temperatury.

Najlepsze jest prasowanie z użyciem pary 

Niezależnie od rodzaju tkaniny i wybranej temperatury, najlepsze efekty daje prasowanie z użyciem pary. Dlaczego tak się dzieje, wyjaśnia specjalistka z internetowej hurtowni tkanin Vistyl: – Para wodna działa wielostronnie. Po pierwsze wnika we włókna tkanin naturalnych, nawilża je i ogrzewa, a w efekcie sprawia, że stają się elastyczniejsze. Gdy tak przygotowany materiał styka się z gorącą stopą żelazka, ulega łatwemu wygładzeniu. Dzięki zastosowaniu pary nie jest konieczne silne dociskanie żelazka, a w efekcie nie dochodzi do wybłyszczania materiału. W przypadku tkanin z czystego poliestru, para pełni rolę zabezpieczenia przed zbyt wysoką temperaturą: zapobiega przypalaniu materiału. Trzecią kluczową zaletą zastosowania pary wodnej jest dezynfekcja tkanin: gorąca para wodna bardzo skutecznie zabija drobnoustroje, które mogą znajdować się na powierzchni i we włóknach tkaniny.

Do prasowania z użyciem pary nadaje się w zasadzie każde żelazko. Jeżeli jednak masz do wyprasowania dużą partię odzieży czy innych materiałów, to znacznie wydajniejszy będzie generator pary. Profesjonalne urządzenia parowe zapewniają większy wyrzut pary i wyższe ciśnienie jej podawania. W efekcie para wnika głębiej we włókna i możliwe jest prasowanie w pionie bez dociskania materiału do deski.

Rate this post