Marzysz o miejscu, które pozwoli Ci cieszyć się naturalnym światłem o każdej porze roku? Coraz więcej osób wykorzystuje ogród zimowy jako przestrzeń sprzyjającą relaksowi. Budowa własnej oranżerii może wydawać się skomplikowana, jednak wcale nie musi taka być. Znając podstawowe zasady postępowania, szybko i bezproblemowo stworzysz wyjątkowy ogród zimowy.

Lokalizacja i fundament ogrodu zimowego

Prace nad tworzeniem własnej oranżerii powinieneś rozpocząć od ustalenia jej docelowej lokalizacji. Dobrze jest, jeżeli masz możliwość wyboru, przy której ścianie domu powstanie ogród zimowy. Oczywiście nie każdemu sprzyjają takie okoliczności, jednak nie jest to powód do zmartwień – każda ściana Twojego domu, bez względu na to, w którą stronę jest skierowana,  ma swoje wady i zalety. Oranżeria, która znajdzie się na stronie południowej będzie stale nasłoneczniona i dobrze oświetlona, natomiast na stronie północnej – ocieniona i chłodna. W ogrodzie zimowym od strony wschodniej będziesz mógł podziwiać piękne wschody słońca, zaś od zachodniej – jego zachody.

Prawidłowo wykonany fundament oranżerii będzie wystawał 15 cm nad ziemią. Dzięki temu zabezpieczymy ściany ogrodu zimowego przed zabrudzeniem odbijającą się od gruntu wodą deszczową. Poza tym należy zapewnić dwucentymetrową szczelinę dylatacyjną, którą wypełnimy np. paskami styropianu. W ten sposób ochronimy konstrukcję oranżerii przed pęknięciami.

Z jakiego materiału wykonać konstrukcję oranżerii?

Twoim kolejnym krokiem w drodze do stworzenia idealnej oranżerii jest wybór materiału, z jakiego powstanie jej konstrukcja. Zadbaj o to, aby szkielet ogrodu był szczelny i odporny na odkształcenia. Jak mówi nasz rozmówca, ekspert z firmy TOM & MAR z okolic Warszawy: konstrukcję ogrodu zimowego warto wykonać z aluminium. Jest to trwały, odporny na czynniki atmosferyczne materiał, który dodatkowo nie wymaga impregnacji. Można również wybrać aluminium imitujące drewno: ta opcja przekonuje wiele osób.

Dobór okien i drzwi

Jakie okna wybrać do oranżerii? Przede wszystkim powinny być to okna o wysokiej izolacyjności termicznej, odbijające promienie słoneczne i chroniące przed uszkodzeniami. Świetnie sprawdzą się szczelne i trwałe okna PCV

W ogrodzie zimowym powinny znaleźć się drzwi i okna, które zapewnią bezpieczeństwo oraz wygodę. Z tego względu warto zamontować przesuwane drzwi z aluminium – lekkie, ale wytrzymałe, zagwarantują komfortowe użytkowanie. Warto poświęcić czas na dobór takich elementów, których połączenie zaowocuje stworzeniem niepowtarzalnego ogrodu zimowego.

Rate this post