Ostatnimi czasy ogrodowe sauny zyskują coraz większą popularność wśród Polaków. Sprawdź, od czego zacząć realizację marzeń o posiadaniu takiej przy swoim domu.

Jak spełnić marzenie o saunie w ogrodzie?

Fińska tradycja, według której w ogrodzie powinna znajdować się sauna, staje się coraz popularniejsza również w Polsce. Wizyty w saunie nie tylko niosą za sobą wiele zdrowotnych korzyści, ale są także świetnym sposobem na zrelaksowanie się po ciężkim dniu. Zatem budowa sauny to przede wszystkim inwestycja w zdrowie, której dodatkową zaletą jest urozmaicenie infrastruktury ogrodu.

Sauna w ogrodzie: czy warto?

Prozdrowotne korzyści płynące z korzystania z sauny znane są od wieków. Regularne seanse nie tylko przyczynią się do wyeliminowania toksyn z organizmu, ale także wzmocnienia jego odporności, poprzez dynamizację produkcji białych krwinek. Należy jednak pamiętać, że co za dużo to niezdrowo, a optymalna liczba wizyt to dwie w tygodniu. Posiadanie sauny w ogrodzie wydaje się zatem idealnym sposobem na wdrożenie regularnych, zdrowotnych seansów w tygodniowy plan. Co więcej, taka sauna doskonale sprawdzi się zimą, kiedy pogoda i niskie temperatury nas nie rozpieszczają.
Brak słońca, powodujący osłabienie układu immunologicznego, może zastąpić sesja w ogrodowym zaciszu.

Budowa sauny ogrodowej

Oczywiście ogrodową saunę można zbudować samemu, ale jest to dość skomplikowane i czasochłonne wyzwanie. Należałoby bowiem dobrać odpowiednie materiały, podłączyć prąd i wodę oraz zainstalować piec. Bardziej przystępnym rozwiązaniem jest złożenie zamówienia u producenta saun ogrodowych. Wystarczy umówić się na konsultację, a firma sporządzi projekt w taki sposób, żeby sauna idealnie pasowała do ogrodu: zarówno pod względem metrażu, jak i wizualnie. Specjalistą w tej dziedzinie jest np. działający w Gdańsku producent balii kąpielowych Inter-Sauna. Firma w swojej szerokiej ofercie ma różne sauny domowe i ogrodowe z piecem na drewno, beczki saunowe, a także eco jacuzzi.

Ile kosztuje sauna ogrodowa?

Trudno precyzyjnie oszacować koszt, na jaki należy się przygotować, podejmując decyzję o budowie sauny w ogrodzie. Ceny wahają się w granicach od kilku do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Cena sauny zależy przede wszystkim od jej typu. Do wyboru mamy:

  • saunowy domek ogrodowy,
  • nowoczesną saunę ogrodową,
  • saunę ogrodową beczkę,
  • ruską banię.

Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest tradycyjna sauna beczka, niewiele droższy jest domek sauna,  zaś do bardziej kosztownych należy nowoczesna sauna ogrodowa.

Rate this post