Narzędzia pneumatyczne stanowią powszechnie stosowane wyposażenie warsztatów samochodowych oraz zakładów produkcyjnych. Ich zalety to między innymi duża wydajność, prostota obsługi i niska awaryjność. Aby jednak narzędzia zachowały swoją sprawność, należy je odpowiednio konserwować. Mowa tutaj o smarowaniu mechanizmu – bez tego bardzo szybko ulegnie on uszkodzeniu. Jak robić to prawidłowo?

Dlaczego należy smarować urządzenia pneumatyczne?

Podczas pracy napęd urządzeń pneumatycznych wykonuje bardzo dużą ilość obrotów. Między poruszającymi się elementami narzędzi powstaje tarcie, które prowadzi z kolei do znacznego wzrostu temperatury wewnątrz urządzenia. Jeśli takie warunki będą utrzymywać się przez dłuższy czas, spowoduje to znacznie szybsze zużywanie się elementów mechanizmu i ostatecznie ich uszkodzenia. Olej używany do smarowania ma za zadanie przede wszystkim minimalizować tarcie i tym samym ograniczać wzrost temperatury między współpracującymi powierzchniami. Ponadto służy ono do oczyszczania mechanizmu z zanieczyszczeń mechanicznych oraz skroplonej pary wodnej, a także zapobiegać korozji.

Jak smarować narzędzia pneumatyczne?

Instalacja pneumatyczna powinna być wyposażona w odpowiednie urządzenia, których zadaniem jest dozowanie oleju do pracujących urządzeń – należą do nich tak zwane miniolejarki oraz bloki przygotowania powietrza. Które z nich wybrać?

Rekomendowanym przez nas wyborem jest blok oczyszczania powietrza – mówi przedstawiciel firmy RG NarzędziaUrządzenie to posiada wbudowany filtr, który oczyszcza powietrze z cząsteczek wody i oleju, które mogą przedostawać się do niego z kompresora. Ponadto blok skutecznie smaruje urządzenia, precyzyjnie dozując olej. Jest to duża przewaga na miniolejarkami, która bardzo często jest w stanie podać zbyt mało lub zbyt dużo oleju. Dokładność jest tu kluczowa, dlatego też nie zaleca się smarowania narzędzi pneumatycznych ręcznie. Narzędzia pneumatyczne powinny być naoliwione jeszcze przez pierwszym użyciem.

Dobór oleju

Olej używany do smarowania urządzeń pneumatycznych powinien odznaczać się odpowiednią lepkością, dobrymi parametrami ochronnymi, trwałością. Niepożądane są skłonności do pienienia się oraz emulgowania wody. Nie może on być również toksyczny, gdyż w przeciwnym wypadku istnieje ryzyko zatrucia oparami powstającymi w czasie pracy narzędzi pneumatycznych. Dostępne na rynku oleje do urządzeń pneumatycznych nie różnią się znacząco pod względem jakości, jednak zaleca się stosowanie płynów wytwarzanych lub rekomendowanych przez producenta urządzeń, z których korzystamy.

[avg] ([per]) [total] vote[s]