O tym jak obniżyć koszty ogrzewania, należy pomyśleć już wiosną, aby mieć czas i możliwość przeprowadzenia niezbędnych prac budowlanych związanych z termomodernizacją. Nowoczesne sposoby termoizolacji i ocieplania budynków pozwalają na dłużej zatrzymać zgromadzone w pomieszczeniach ciepło, co zmniejsza potrzebę ciągłego dogrzewania, a tym samym związanych z nim wysokich kosztów.

Dobre ocieplenie budynku to podstawa

Wysokość rachunków jest determinowana zapotrzebowaniem budynku na energię cieplną. Dobrze ocieplony dom to gwarancja mniejszego zużycia energii, a tym samym niższe rachunki za ogrzewanie i korzystny wpływ na środowisko. Dzięki odpowiednio wykonanej instalacji ocieplenia można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Warto wykonać ocieplenie zewnętrznych ścian domu, a także dachu czy podłogi na gruncie. Zakres potrzebnych instalacji zależy od wyjściowego stanu budynku i zakresu możliwości stosowanych rozwiązań. Często istotna różnica w kosztach ogrzewania jest widoczna już po odpowiednim dociepleniu ścian zewnętrznych budynku. Należy jednak pamiętać, że uzyskanie pożądanego efektu zależne jest od dobrze dobranego rodzaju i grubości termoizolacji i dokładnego wykonania instalacji. Profesjonalne usługi w tym zakresie oferuje firma Termodocieplenia, która specjalizuje się między innymi w ocieplaniu elewacji i poddaszy, a także izolacji fundamentów.

Skuteczne sposoby docieplenia budynku

Dużą część ciepła traci się przez złe ocieplenie ścian zewnętrznych. Zarówno ocieplenie budynku styropianem jak i za pomocą pianki poliuretanowej to dobry sposób na zaoszczędzenie nawet do 35% zużycia energii.  Istotne znaczenie ma też właściwe zabezpieczenie szczelności piwnicy i fundamentów. Są to powierzchnie najbardziej narażone na zwilgocenia, a tym samym utratę ciepła, warto zatem wziąć to pod uwagę na etapie budowy domu bądź wykonywania termomodernizacji. Niezwykle ważna jest także odpowiednia izolacja dachu. Nawet do 30% ciepła ucieka przez dach i jego ubytki. Odpowiednia termoizolacja dachu i poddasza pozwala na znaczne ograniczenie wydatków energetycznych. Technika i metody termoizolacji poddasza powinny być dobrane do konstrukcji, stanu i powierzchni dachu. Wiele korzyści przynosi również zastosowanie farb termicznych, których właściwości powstrzymują wytrącanie się wilgoci wszędzie tam, gdzie powierzchnia jest podatna na duże różnice temperatur. Jest to nowoczesna alternatywa wykorzystywana między innymi do pokrywania tynków, metalu, drewna, betonu i tworzyw sztucznych.

Rate this post