Zapchane rury w domu mieszkalnym czy budynku firmowym mogą spowodować wiele nieprzyjemności, do których należy nieprzyjemny zapach, niemożność spłukania wody czy nieprawidłowo pracująca instalacja. Jeśli z rurami dzieje się coś niedobrego, należy je niezwłocznie uszczelnić. Nie zawsze jest do tego celu niezbędny specjalista, czasami możemy rury szybko udrożnić samodzielnie. Jak to jednak zrobić? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Przepychacz do rur

Przepychacz do rur, nazywany także przepychaczką lub przetykaczem, jest bardzo podstawowym narzędziem, które znajduje się w wielu domach. Jego konstrukcja jest bardzo prosta – składa się z drewnianego trzonka, zakończonego gumowym kielichem. Jest to tanie narzędzie i bardzo łatwe w obsłudze. Wystarczy przyssać końcówkę przepychacza do odpływu i wykonać kilka energicznych ruchów, pompując ścieki. Należy pamiętać, aby w przypadku przepychania odpływu wanny lub umywalki, zasłonić wcześniej otwory przelewowe. Aby nasza operacja udrażniania zakończyła się powodzeniem, warto skorzystać z przepychacza w formie strzykawki.

Spirala hydrauliczna (sprężyna)

Spirala do czyszczenia rur to jedno z bardziej specjalistycznych narzędzi, które w skuteczny sposób pomogą nam udrożnić zatkane rury. Spirala zbudowana jest ze stalowego, w odpowiedni sposób zwiniętego drutu i ostrej końcówki. Wyposażona jest także w specjalną korbę, z pomocą której możemy w szybki sposób pozbyć się przeszkody zatykającej naszą rurę. Tego typu narzędzie znajdziemy w dobrych sklepach z artykułami domowymi, jak np. Najder. Spirale są uniwersalne i występują w różnych rozmiarach, jednak nie należy ich stosować w przypadku sedesów.

Chemiczne środki udrażniające rury

Dla wielu osób najprostszym sposobem jest udrożnienie rur za pomocą różnych środków. Na rynku znajdziemy wiele środków chemicznych, które nam w tym pomogą. Jednym z najpopularniejszych „udrażniaczy” jest słynny Kret. Przed użyciem środka należy jednak zapoznać się dokładnie z instrukcją, aby w żaden sposób nie uszkodzić instalacji (nie wolno na przykład używać środków chemicznych do instalacji aluminiowych). Środki chemiczne do udrażniania rur są również bardzo żrące, więc przy każdym stosowaniu należy pamiętać o stosowaniu rękawiczek ochronnych. Należy również zadbać o nasz wzrok – opary chemiczne mogą się unosić przed dłuższy czas i podrażnić nasze oczy.

Ekologiczny sposób udrażniania rur

Jeśli chcemy udrożnić rury środkiem nie chemicznym, bardziej ekologicznym i bezpieczniejszym sposobem jest zastosowanie połączenia sody i octu. Wystarczy w odpływie umieścić pół szklanki oczyszczonej sody i octu oraz zasłonić go materiałem. Po odczekaniu minimum godziny, do odpływu wlewamy przegotowaną wodę. W ten sposób szybko i łatwo pozbędziemy się problemu. Jeśli nadal występuje, należy czynność powtórzyć.

Rate this post