Wirusy to od wielu lat problem, z którym zmagają się współcześni użytkownicy komputerów. Przeciw temu realnemu zagrożeniu możliwe jest podjęcie wielu kroków, które w zdecydowany sposób wpłyną na ochronę urządzenia. Jednak bardzo często pomimo starań zdarza się przedostanie złośliwego oprogramowania przez „barierę ochronną”. Jak sobie wówczas z nim skutecznie poradzić?

Wirusy w komputerze – podstawowe informacje

Praktycznie każdy użytkownik komputera przynajmniej raz spotkał się z sytuacją, kiedy komputer został zainfekowany przez złośliwe oprogramowanie. Mając odpowiednia wiedzę i narzędzia, możliwe jest skuteczne poradzenie sobie z wirusem samodzielnie. Warto zaznaczyć, że takie działanie nie zawsze musi okazać się skuteczne.
W sytuacjach kryzysowych należy zdecydować się na usługi wyspecjalizowanych firm informatycznych, które posiadają odpowiednie kwalifikacje oraz wiedzę. Dzięki temu mogą one skutecznie naprawić zainfekowany sprzęt. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, kiedy wirus dostaje się na komputery firmowe.

Jak zaobserwować, czy komputer został zainfekowany przez złośliwe oprogramowanie?

Specjalista z firmy RSOnline zauważa:

Dla nowego użytkownika może to być problematyczne, jednak doświadczona osoba spędzająca długie godziny przed monitorem z łatwością zaobserwuje anomalie w jego działaniu.

Najczęściej zainfekowaną jednostkę można rozpoznać po:

  • zdecydowanym spowolnieniu pracy systemu operacyjnego,
  • pojawianiu się komunikatów, które wcześniej nie występowały,
  • pojawieniu się obcej aplikacji, której nie da się usunąć,
  • zmianach tapety lub skrótów klawiszowych.

Jak wygląda naprawa zainfekowanego komputera?

Przede wszystkim konieczne jest posiadanie aktualnej wersji antywirusa, wyposażonego we wszystkie niezbędne bazy danych. Po jego uruchomieniu obowiązkowe jest przeskanowanie całego systemu w celu zlokalizowania problematycznych plików. Proces ten w zależności od pojemności dysków może trwać nawet kilkadziesiąt minut. Jeżeli posiadana wersja programu antywirusowego jest odpowiednia (najczęściej są to płatne wersje) program powinien skutecznie zwalczyć niegroźnego wirusa.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, w której wirus doprowadził do wyłączenia systemu i braku możliwości jego uruchomienia. W tej sytuacji konieczna jest fachowa pomoc mająca na celu przywrócenie funkcjonowania komputera.

Warto zaznaczyć, że samodzielne radzenie sobie z usunięciem wirusów z komputera nie zawsze jest możliwe i skuteczne. Bardzo często złośliwe oprogramowanie może pozbawiać właściciela komputera danych – ważnych plików, czy zdjęć. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie się do odpowiedniej firmy, która skutecznie przywróci funkcjonowanie systemu w komputerze. Co więcej, w tego typu przedsiębiorstwach można również liczyć na pomoc przy odzyskiwaniu utraconych danych.

[avg] ([per]) [total] vote[s]