Taras jest miejscem, które kojarzy się przede wszystkim z możliwością relaksu. Warto jednak pamiętać, że polski klimat nie zawsze sprzyja takiemu wypoczynkowi – szczególnie w deszczowe dni. Właśnie dlatego jednym z pomysłów na wzbogacenie tarasu jest jego zadaszenie. Dzięki temu nawet w nieco gorsze dni będzie można z niego korzystać. Sprawdź, na jakie rozwiązania w tym zakresie warto postawić.

Zadaszenie tarasu – na jaki materiał warto postawić?

Zadaszenie tarasu wymaga zastosowania odpowiedniego rodzaju materiału. To od niego zależy w dużej mierze trwałość konstrukcji. W tym celu najczęściej wykorzystuje się jedno z dwóch rozwiązań:

  • aluminium,
  • drewno.

Drewniane zadaszenia cieszą się dość dużą popularnością – wszystko dzięki wysokiej estetyce, jaką można w ten sposób uzyskać. Sam materiał jest niezwykle uniwersalny, dlatego można dopasować go do praktycznie każdego tarasu. Nie oznacza to natomiast, że takie rozwiązanie jest pozbawione wad. Największą jest wysoka cena materiału. Kłopotliwa może być także konieczność dbania o drewno i wykonywania okresowej konserwacji. Specjaliści z takich firm, jak Creativ-Stal Sławomir Firlej, podkreślają, że zdecydowanie lepszym materiałem jest w tym przypadku aluminium. Przede wszystkim charakteryzuje je niewielka waga oraz odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dla tego materiału zagrożenia nie stanowi nawet korozja. Możliwość pomalowania aluminiowych komponentów na dowolnie wybrany kolor decyduje natomiast o wysokiej estetyce konstrukcji.

Poszycie zadaszenia tarasu – jak wybrać właściwe?

Poszycie zadaszenia tarasu to odrębny element konstrukcji. Jednak i w tym przypadku warto zwrócić uwagę na materiał, jakie wybiera się do jego stworzenia. Najczęściej stosuje się:

  • szkło,
  • poliwęglan.

Szkło powinno być hartowane. Taki materiał cechuje się ogromną wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Połączenie aluminium oraz szkła zapewnia bardzo elegancki i nowoczesny wygląd tarasu. Jest to również pewność, że niezależnie od pory roku na tarasie zawsze będzie jasno. Wadą jest niestety szybko nagrzewająca się przestrzeń pod zadaszeniem, co w gorące dni może być uciążliwe. Równie często stosowanym rozwiązaniem jest poliwęglan — materiał ten jest nie tylko lekki i wytrzymały, ale również tani. Dodatkowo jest dostępny w różnych wariantach kolorystycznych.

Stworzenie zadaszenie tarasu wymaga odpowiedniej wiedzy oraz narzędzi. W trosce o własne bezpieczeństwo warto powierzyć to zadanie specjalistom.

Rate this post