Różnego rodzaju odpady to niechciany, lecz nieodłączny towarzysz naszego życia. Nie możemy całkowicie zapobiec ich powstawaniu, lecz możemy skutecznie walczyć z ich nadmiarem, między innymi przez rozsądne składowanie i utylizację. Oto kilka wskazówek, dzięki którym śmieci przestaną być dużym problemem. Niektóre z rozwiązań wymagają zastosowania odpowiednich sprzętów domowych, inne – wdrożenia dobrych nawyków.

Kosz na śmieci – na jaką wielkość się zdecydować?

Kosze na różnego rodzaju odpady to niezbędny element wyposażenia każdej kuchni, obecne są również niekiedy w pokojach i łazienkach. Jakiej wielkości powinien być pojedynczy kosz? Wiele osób wychodzi z założenia, że im większy – tym lepszy. Czy jednak na pewno? Pamiętajmy, że zapełnienie dużego kosza zajmuje dużo czasu – co w przypadku koszy na odpady zmieszane i biologiczne nie jest wcale korzystne. Powód jest prosty – zanim zapełnimy kosz do końca, jego zawartość zaczyna się psuć, rozwijają się na nim pleśnie, grzyby oraz owady. Skutkuje to nie tylko brzydkim zapachem, ale również stwarza pewne zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlatego powinniśmy rozważyć, czy nie lepiej będzie opróżniać kosze częściej, zanim ich zawartość zgnije w naszej kuchni. Kosze znajdziemy między innymi w ofercie sklepu Partner.

Wytyczne co do wyrzucania odpadów

Od 2019 roku obowiązują nowe zasady składowania i odbioru odpadów, które obowiązują we wszystkich gminach w Polsce. Zakładają one między innymi nowy podział odpadów na kategorie. Obecnie są to:

  • Szkło
  • Tworzywa sztuczne i metale
  • Papier
  • Odpady biologiczne
  • Odpady zmieszane – do tej kategorii zaliczamy wszystko, co nie pasuje do pozostałych.

Aby skutecznie składować i segregować odpady, powinniśmy stosować się do tego podziału. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zainwestowanie w oddzielne pojemniki, przeznaczone na każdą kategorię. Wyjątkiem mogą być odpady biologiczne, takie jak obierki po warzywach, która warto wyrzucać od razu, zanim się zepsują. Konieczność posiadania oddzielnych koszy na różne rodzaje odpadów jest jednym z powodów, dla których warto zainwestować w mniejsze kosze. Nie musimy umieszczać ich w szafce pod zlewem – możemy na nie przeznaczyć oddzielną szafkę w kuchni.

Oszczędzaj miejsce

Przed wyrzuceniem odpadu do pojemnika, upewnijmy się, że możemy zmniejszyć jego objętość – przede wszystkim dotyczy do kartonowych opakowań oraz aluminiowych puszek. Jeśli jakiegoś odpadu nie da się zgnieść, umieśćmy w nim inne odpady tego samego rodzaju. Zaoszczędzimy w ten sposób miejsce w koszu i nie zapełnimy go przedwcześnie.

Pamiętaj o workach

Zanim wrzucimy śmiecie do kosza, wypełnimy jego wnętrze przy użyciu worka. Ułatwimy sobie w ten sposób wyrzucanie śmieci (nie musimy zabierać ze sobą całego kosza, wystarczy wyjąć worek), a przy okazji unikniemy zabrudzenia kosza, które po pewnym czasie może dać o sobie znać dojmującym zapachem.