Wcześniactwo, czyli urodzenie przed wyznaczoną datą terminacji ciąży, między jej 22 a 37 tygodniem, niesie ryzyko wielu chorób. Organizm dziecka bowiem oraz jego poszczególne narządy nie zdążyły się jeszcze w pełni wykształcić. Jedną z najczęściej diagnozowanych chorób, związanych z wcześniactwem, jest retinopatia, czyli uszkodzenie siatkówki, będące przyczyną ślepoty. Jak ją wykryć i jak leczyć?

Retinopatia wcześniacza jest naczyniopochodnym uszkodzeniem siatkówki, związanym z nieukończonym procesem rozwoju jej unaczynienia. Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby rośnie wraz z wcześniejszym terminem porodu, a także z dodatkowymi czynnikami, takimi jak: ciężki stan ogólny noworodka, poddawanie go tlenoterapii, występowanie zaburzeń oddychania, konieczność wykonania przetoczeń krwi.

Przebieg choroby

W wyniku przerwania procesu unaczynienia siatkówki, jej obwód wytwarza czynniki wzrostu, prowadzące do rozpleniania się tkanki włóknistej i naczyniowej w kierunku ciała szklistego. Narząd ten obkurcza się, pociągając za sobą siatkówkę, co prowadzi do jej odklejenia. Odklejenie siatkówki będzie wskazaniem do leczenia chirurgicznego, czyli witrektomii. Zabieg ten polega na usunięciu ciała szklistego i przywróceniu funkcji siatkówki.

Wykrywanie

Podstawą udanego leczenia retinopatii wcześniaczej będzie szybkie i skuteczne jej wykrycie. W tym celu w 4, 8 oraz 12 tygodniu życia przeprowadza się specjalistyczne badanie okulistyczne, polegające na ocenie dna oka po rozszerzeniu źrenicy za pomocą oftalmoskopu Fisona. Jeśli wynik jest nieprawidłowy, natychmiast wdrażana jest odpowiednia terapia, dzięki której nie doprowadzimy do ślepoty u dziecka. Jeśli wynik jest prawidłowy, badanie powtarza się w 12 miesiącu życia.

Omawiane badanie przeprowadzimy między innymi w renomowanym Specjalistycznym Ośrodku Okulistycznym we Wrocławiu.

Leczenie

Retinopatię wcześniaczą leczyć można różnymi sposobami, przy czym nie wolno zapominać o rehabilitacji wzrokowej, czyli odpowiednich ćwiczeniach, mających poprawić sprawność wzrokową.

Do bardziej zaawansowanych metod zaliczyć można natomiast fotokoagulacje laserową oraz krioterapię.

Fotokoagulacja laserowa polega na laserowym zniszczeniu tkanki bliznowatej oraz nieprawidłowych pęczków naczyń krwionośnych. Krioterapia to z kolei zabieg, wykonywany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, przynoszący takie same rezultaty jak powyżej opisane, osiągane za pomocą niskich temperatur.

Najbardziej inwazyjne będzie leczenie operacyjne. Wdraża się je, kiedy inne metody nie przynoszą rezultatów oraz w przypadku odwarstwienia się siatkówki.

[avg] ([per]) [total] vote[s]