Pluskwy to małe, ale niebezpieczne owady, z którymi zdecydowanie lepiej nie mieć do czynienia. Nie dość, że ich ugryzienia u większości osób wywołują reakcję alergiczną w postaci rumienia i bólu, to jeszcze mogą przenosić niebezpieczne, chorobotwórcze drobnoustroje. Jak rozpoznać obecność pluskiew i skutecznie je zwalczyć? Zacznijmy od tego, jak wyglądają i gdzie zazwyczaj robią sobie kryjówki.

Jak wyglądają pluskwy i gdzie się gnieżdżą?

Pluskwy domowe mają około 0,5 cm długości, niewielką szeroką głowę i płaski, pręgowany pęcherzyk. Kiedy nie są najedzone, ich ciało ma kolor złotobrązowy, ciemniejsze w środkowej części. Natomiast, kiedy już się pożywią, stają się pękate i purpurowieją. Owady te mają trzy pary odnóży, a na głowie dwa czterosegmentowe czułki.

Pluskwy kryją się zwykle w ciemnych zakamarkach domu. Można je znaleźć w purchlach tapet, szczelinach i zagięciach łóżka, materacach, listwach przypodłogowych, a nawet gniazdkach elektrycznych. Ponieważ rozmnażają się bardzo szybko, dobrze jest przeprowadzić odpluskwianie, kiedy tylko zauważy się problem.

Po czym poznać obecność pluskiew?

Nad obecnością pluskiew zaczynamy się zwykle zastanawiać, kiedy obserwujemy na ciele ślady ukąszeń. Charakterystyczne dla tych owadów jest liniowe występowanie ukąszeń – po 3 w jednej linii. Jako że żerują w nocy – między 1 a 5 nad ranem – dopiero rano, można zauważyć miejsca ich ugryzień. Zazwyczaj ukąszenia takie wywołują świąd, a nawet ból.

O obecności pluskiew w domu mogą świadczyć także takie ślady, jak:

  • maleńkie wylinki pancerzyków,
  • ciemnobrunatne drobinki odchodów,
  • niewielkie plamki krwi na prześcieradle,
  • kiedy pluskiew jest bardzo dużo, w mieszkaniu unosi się specyficzny cytrusowy zapach.

Jak skutecznie pozbyć się pluskiew?

Skuteczne pozbywanie się pluskiew nie jest łatwe i raczej trudno przeprowadzić je samodzielnie.   Często nie sposób znaleźć wszystkie miejsca, w których się gnieżdżą, dlatego najlepiej jest skorzystać z profesjonalnej usługi dezynfekcji. Świadczy ją na przykład sprawdzona firma IPEST z Wrocławia.

Odpluskwianie zazwyczaj polega na opryskiwaniu wnętrza domu odpowiednimi środkami chemicznymi. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszy się też metoda zamgławiania ULV. Jest bardzo skuteczna. Polega na wytwarzaniu i wpuszczaniu do mieszkania chemicznej mgły. Ponieważ dociera ona wszędzie – do każdego zakamarka, więc nie ma możliwości, że jakieś pluskwy przeżyją. Poza tym ta metoda działania umożliwia zastosowanie mniejszej ilości chemikaliów i nie powoduje powstawania zacieków. 

Rate this post