Jazda na snowboardzie to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych – nie tylko w kategorii sportów zimowych. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem poza solidnym treningiem całego ciała, szusowanie na desce daje ogromny zastrzyk adrenaliny. Zanim jednak wsiądziemy w samochód i pojedziemy w góry, powinniśmy odpowiednio przygotować się do wyjazdu. O czym należy koniecznie pamiętać?

Dobry sprzęt to podstawa

Oczywiste jest, że planując wyjazd snowboardowy musimy zadbać o kwestie sprzętowe – deskę, wiązania, buty oraz resztę ekwipunku możemy kupić na własność bądź skorzystać z ekwipunku wypożyczonego. Niezależnie od tego, na które rozwiązanie się zdecydujemy, musimy wiedzieć, jaki sprzęt wybrać.

Najbardziej skomplikowaną kwestią jest dobór odpowiedniej deski – mówi przedstawiciel firmy Boardslide.plWarto jednak poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z różnymi modelami i technologiami, szczególnie jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę ze snowboardem. Od tego, czy deska będzie dopasowana do naszych warunków zależeć będzie komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy.

Jak zatem wybrać deskę? Przede wszystkim bierzemy pod uwagę nasz wzrost i wagę – to od tych parametrów zależeć będzie długość deski. Generalnie im wyżsi i ciężsi jesteśmy, tym dłuższa powinna być nasza deska. Jej szerokość z kolei uzależniona powinna być od rozmiaru buta. Nie powinniśmy wybierać desek, na których nie mieści się nasza stopa, bowiem znacząco utrudni to wykonywanie manewrów. Kolejną istotną kwestią jest konstrukcja deski – dla początkujących zalecane są deski snowboardowe typu Flex, bardziej zaawansowani zawodnicy mogą próbować swoich sił na deskach typu All Mountain. Poza deską powinniśmy dobrać również resztą naszego wyposażenia, w tym kask, buty i wiązania. Przede wszystkim należy zwracać uwagę, czy wyposażenie pasuje do naszych wymogów – cena jest kwestią drugorzędną.

Przygotuj swoje ciało

Jazda na desce może wydawać się prosta i przyjemna, jednak w rzeczywistości sport ten wymaga bardzo dobrego przygotowania kondycyjnego. Na stoku intensywnie pracują nie tylko nogi, ale i korpus, dlatego co najmniej miesiąc przed planowanym wyjazdem powinniśmy pamiętać o odpowiednim treningu rozciągającym i wzmacniającym. Brak takiego przygotowania zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych kontuzji, a także uniemożliwia pełne cieszenie się jazdą.

Ubezpieczenia

Wypadki na stoku mogą zdarzyć się każdemu – nie uchronią nas przed nimi nawet najlepszy sprzęt i znakomite przygotowanie ciała. Dlatego przed każdym wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie. Pozwoli nam to uniknąć kosztów leczenia, jeśli wypadek przytrafi się nam za granicą.

[avg] ([per]) [total] vote[s]