Dla niejednego dorosłego wizyta u stomatologa to traumatyczne przeżycie. Dzieci tym bardziej przeżywają takie wydarzenie. Nowe miejsce, obca osoba, być może złe skojarzenia z innymi lekarzami i gabinetami. Czy możemy coś zrobić, aby przygotować nasze pociechy na spotkanie z lekarzem dentystą, aby obyło się bez płaczu i strachu? Oto kilka wskazówek.

Zacznijmy wcześnie

Według zaleceń specjalistów, pierwsza wizyta dziecka u stomatologa powinna odbyć się kiedy rozpocznie się proces ząbkowania. Lekarz powie na niej jak pielęgnować pojawiające się mleczaki, rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące ssania smoczka, czy diety wskazanej do prawidłowego rozwoju ząbków itp. Ale taka wizyta to przede wszystkim oswojenie dziecka z gabinetem.

Z kolejną wizytą nie czekajmy do momentu, kiedy pojawią się problemy. Dzięki temu unikniemy skojarzenia, że wizyta u dentysty to ból i nieprzyjemne zabiegi. Specjaliści rekomendują wizytę adaptacyjną w wieku 2-3 lat. Dziecko w bezstresowej atmosferze poznaje gabinet, fotel dentystyczny, sprzęt i przede wszystkim lekarza. Jak wyjaśnia ekspert z gabinetu dentystycznego Matraszek Stomatologia w Krakowie:

Ważne, aby to pierwsze doświadczenie w gabinecie dentystycznym było bezstresowe i przyjemne. Dobry dentysta dziecięcy to nie tylko osoba o rozległej wiedzy na temat leczenia małych pacjentów. Musi wykazać się przede wszystkim ogromem cierpliwości, ciepła i zrozumienia.

Równie ważne jest, abyśmy my nie przenosili na dziecko swoich obaw. Unikajmy opowieści na temat naszych negatywnych doświadczeń z dentystycznego fotela. Przed wizytą wyjaśnijmy dziecku w zrozumiały dla niego sposób, dlaczego trzeba regularnie odwiedzać dentystę i co będzie się działo w gabinecie. Pomocna będzie zabawa – możemy pobawić się razem w przegląd ząbków wszystkich lalek i misiów. Niezastąpione będą również książki, bajki i filmy, które w ciekawy i zabawny sposób poruszają tematykę wizyty u dentysty.

W trakcie wizyty

Wybierzmy odpowiedni czas na wizytę. Ważne, aby dziecko nie było senne i zmęczone. W przeciwnym wypadku już samo wyjście do dentysty będzie odbierało negatywnie. Przybądźmy do przychodni na czas, aby nie czekać zbyt długo. Jeśli oczekiwanie się przedłuża – zajmijmy dziecko rozmową lub wspólną zabawą.

Do gabinetu pozwólmy dziecku zabrać ulubioną zabawkę, która doda mu otuchy. Starajmy się przez cały czas wizyty pozostawać w jego zasięgu wzroku, możemy potrzymać je za rączkę. Dopingujmy je, chwaląc za każde dobre zachowanie.

I już po wszystkim!

Jeśli dziecko było grzeczne, nagrodźmy je. Zaprocentuje to pozytywnym skojarzeniem z wizytą. Niektórzy dentyści dziecięcy przyznają swoim dzielnym pacjentom nagrody w postaci naklejek, baloników, czy dziecięcych zestawów do mycia zębów. Możemy sprawdzić to przed wizytą i ewentualnie przygotować coś od siebie.

Nie ma nic piękniejszego niż uśmiech dziecka, dbajmy więc także o to, aby był to uśmiech zdrowy.