Strach przed wizytą w gabinecie dentystycznym dotyka wszystkich, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ zazwyczaj nie czeka nas tam nic miłego. W najgorszej sytuacji znajdują się jednak mali pacjenci, którzy do stomatologa idą po raz pierwszy. W artykule radzimy, jak najlepiej przygotować do dziecko do wizyty u dentysty, aby nie była ona dla niego traumatycznym wydarzeniem.

Wybierzcie dobry gabinet stomatologiczny

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że dzieci różnie reagują na wizyty u wszystkich specjalistów, zarówno u lekarza, jak i u fryzjera. Są maluchy, na których takie wydarzenia nie robią większego wrażenia, jednak część z nich na sam dźwięk słowa „lekarz” odczuwa zdenerwowanie i niepokój. Bez względu na to, do której grupy zalicza się wasze dziecko, do wizyty u dentysty należy je odpowiednio przygotować.

Gdy wybieracie się z dzieckiem do dentysty po raz pierwszy, musicie dokładnie  wytłumaczyć mu, co będzie się tam działo. Co ważne, trzeba to zrobić delikatnie, aby go przypadkowo nie wystraszyć. Wizytę najlepiej omówić jeszcze w domu, by w poczekalni malucha nie przestraszyły niepokojące odgłosy dochodzące z wnętrza gabinetu – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący klinikę stomatologiczną MULTIMED.

Poza rozmową z dzieckiem, warto wybrać dla niego gabinet, w którym panuje miła atmosfera i jest przystosowany do najmłodszych pacjentów. Dobrze, jeśli będzie miał on np. kącik zabaw dla dzieci w poczekalni, który skutecznie odwróci uwagę małego pacjenta od stresującej wizyty. W poszukiwaniach idealnego gabinetu dentystycznego dla dziecka, najlepiej zasięgnąć opinii znajomych rodziców i poprosić o polecenie dentysty, który ma dobre podejście do dzieci.

Na to zwróćcie uwagę

Zanim zabierzecie dziecko na pierwszą wizytę u stomatologa, opowiedzcie mu o tym, jak ważne jest leczenie zębów. Z kolei wyjaśniając, jak będzie przebiegać wizyta w gabinecie, możecie zapoznać malucha z poszczególnymi elementami zabiegu stomatologicznego, jednocześnie podkreślając jego znaczenie dla zdrowia zębów. Dobrym pomysłem jest przedstawienie tego w formie zabawy edukacyjnej. W księgarniach znaleźć można chociażby specjalne książeczki, których bohaterowie starają się oswoić dziecko z gabinetem dentystycznym i tym, co się tam dzieje.

Postawcie na indywidualne podejście

Przygotowując swoje dziecko do pierwszej wizyty w gabinecie dentystycznym, powinniście  kierować się jego charakterem i mieć na uwadze to, czego maluch się boi. Na pewno nie warto stawiać na podstępy i sztuczki. Zamiast nich lepiej pokazać, że nie ma czego się bać i samemu, dla przykładu, również umówić się na wizytę.

Jednak najważniejsze w przygotowywaniu dziecka do wizyty u stomatologa jest to, by pod żadnym pozorem nie robić i nie mówić niczego, co mogłoby w jakikolwiek sposób zniechęcić małego pacjenta do odbycia wizyty (np. nie wolno straszyć go dentystą, gdy jest niegrzeczny). Należy natomiast pochwalić dziecko po odbytej wizycie, aby przekonało się, że warto jest przychodzić do gabinetu i „wykazywać się odwagą”.