Bursztyn to dobro narodowe naszego kraju. Nietrudno znaleźć go nad Bałtykiem, choć te znaleziska rzadko kiedy przypominają dzieła z wystaw sklepowych. Biżuteria z bursztynu sprawdza się nie tylko w stylizacjach vintage; coraz częściej można ją zobaczyć u młodych osób eksperymentujących z modą. Jednak w jaki sposób zadbać o bursztyn, by ten pozostawał w nienagannym stanie przez lata? 

Czyszczenie

Choć bursztyn jest dosyć twardym materiałem, odpornym na uszkodzenia mechaniczne, wciąż wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Do czyszczenia bursztynu nie można stosować środków zawierających alkohol i benzynę, należy także unikać wysokich temperatur. Najlepszą i najbezpieczniejszą metodą będzie przetarcie bursztynu miękką, suchą ściereczką — szorstki materiał mógłby uszkodzić wypolerowaną powierzchnię. Trudniejszym zadaniem będzie próba oczyszczenia mniejszych kawałków surowca, na przykład w naszyjniku. Wtedy możliwe jest przygotowanie roztworu wody z mydłem i namoczenia w nim ściereczki, którą później przetrzemy biżuterię. Nie wolno jednak zanurzać bursztynu w całości, ponieważ mogłoby to negatywnie wpłynąć na jego połysk. Jeśli tak się stanie, jedną z opcji jest wypolerowanie go olejem lub oliwą. 

Przechowywanie 

Bursztyn, ze względu na swoje właściwości, nie powinien być przechowywany razem z innymi dodatkami. W porównaniu do złota czy srebra jest on delikatniejszy i łatwo można go przez przypadek zarysować. Nawet jeśli nie nosimy biżuterii na co dzień, warto o nią zadbać poprzez owinięcie jej bawełnianym materiałem, a następnie włożenie do woreczka. Przy odpowiedniej pielęgnacji bursztyn będzie mógł zostać wspaniałą pamiątką rodzinną. Wybierając ponadczasową ozdobę, warto zajrzeć do sklepu Amber Decor, który oferuje różnego rodzaju biżuterię i dodatki do domu z bursztynu. 

Właściwości bursztynu 

Choć ma wiele zastosowań, nie wszyscy wiedzą o jego korzystnym wpływie na zdrowie. Bursztyn emituje ujemne jony, a więc jest naturalnym jonizatorem powietrza. Im więcej jest jonów ujemnych w naszym otoczeniu, tym czystsze jest powietrze, którym oddychamy i lepsze jest nasze samopoczucie. Jony ujemne mają więc nieoceniony, dobroczynny wpływ na organizm: wzmacniają pracę serca, stabilizują procesy oddychania, wzmacniają kości, obniżają ciśnienie. Istnieje także wiele przekonań na temat „magicznych właściwości bursztynu”. Bursztyn ma mieć pozytywny wpływ na psychikę, łagodzić stres i pobudzać kreatywność.  

Rate this post