Czyszczenie komina to jeden z obowiązków właścicieli domów. Taki zabieg zapewnia lepsze funkcjonowanie systemu grzewczego, ale nie tylko – wpływa także korzystnie na bezpieczeństwo mieszkańców i niedalekich sąsiadów. Aby uniknąć opłakanych w skutki zdarzeń, warto zadbać o stan komina, powierzając to zadanie profesjonaliście. Sprawdź, co należy wiedzieć na temat czyszczenia komina.

Samodzielne czyszczenie komina – czy można to robić?

Zanim przejdziemy do kwestii czyszczenia komina, warto zdać sobie sprawę, że profilaktyka w tym przypadku jest niezwykle istotna. Aby ograniczyć konieczność częstej ingerencji w działanie systemu grzewczego, trzeba wybrać materiały palne, które nie będą zostawiać po sobie tyle smoły i sadzy. Sposób palenia również będzie tutaj istotny – im mniej dymu, tym lepiej nie tylko dla środowiska, ale również dla funkcjonalności komina.

Właściciele domów i innych nieruchomości oraz obiektów użytkowych mogą zadawać sobie pytanie o sens samodzielnego czyszczenia komina. Czy jest to skuteczne, bezpieczne i legalne? Działanie na własną rękę obarczone jest ryzykiem, ponieważ jeżeli zrobi się to nieumiejętnie, można zatkać komin i spowodować wydobywanie się tlenku węgla. Ponadto nie ma się potwierdzenia i odpowiedniej dokumentacji, co jest wymagane przez prawo budowlane i ubezpieczycieli. W związku z tym zalecany sposób na czyszczenia komina to skorzystanie z usług profesjonalistów posiadających wiedzę i doświadczenie w tym zakresie.

Dlaczego warto zainwestować i skorzystać z usług profesjonalnego kominiarza?

Nie wystarczą jedynie wspomniane na wstępie działania profilaktyczne, aby zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo w zakresie użytkowania komina. Przynajmniej raz do roku warto wynająć kominiarza, który oceni, jaki jest stan przewodu, a w razie problemów dokładnie go oczyści lub zaproponuje inne rozwiązanie. Będzie on również umiał dobrać konkretne metody do poszczególnych systemów grzewczych. Kominiarz może wykonywać także inne usługi, takie jak np.:

  • opiniowanie i odbiory przewodów kominowych,
  • uporządkowanie podłączeń wentylacyjnych, spalinowych i dymowych,
  • wykonywanie pomiarów ciągów kominowych,
  • prześwietlenie przewodów kominowych kamerą.

Mieszkając w Gnieźnie lub okolicy, warto skorzystać z usług Zakładu Kominiarskiego Musiał. To gwarancja dobrze wykonanej pracy związanej ze znajomością profesjonalnych technik i posiadaniem wysokiej jakości sprzętu.

Dbałość o drożność komina jest niezwykle ważna dla bezpieczeństwa, jak i funkcjonalności całego systemu grzewczego. O to wszystko można zadbać we współpracy z doświadczonym kominiarzem.

Rate this post