Klimatyzacja jest coraz częściej spotykaną instalacją w domach jednorodzinnych. Wpływają na to fale upałów i chęć zapewnienia sobie komfortu mieszkania. Instalacja pozwala także zadbać o jakość powietrza – zapewnia, że będzie ono miało odpowiednią temperaturę, a jednocześnie będzie czyste i dobrze nawilżone. Oczywiście pod warunkiem, że prawidłowo z niej korzystasz. Dowiedz się, w jaki sposób powinieneś użytkować klimatyzację.

Klimatyzacja – na czym polega jej działanie?

Klimatyzację do domu można założyć, korzystając z usług profesjonalnej firmy, jak np. takiej jak Arma Term. Działanie instalacji polega na odparowywaniu czynnika chłodzącego i schładzaniu powietrza wtłaczanego przez system wiatraków. Do zalet klimatyzacji można zaliczyć:

  • podwyższony komfort mieszkania, dzięki optymalnej temperaturze i wilgotności powietrza,
  • jonizację i oczyszczenie powietrza,
  • możliwość nie tylko schłodzenia pomieszczenia, ale także dogrzania go.

Decydując się na klimatyzację w domu, warto jednak pamiętać również o jej regularnym serwisowaniu.

Jak dbać o klimatyzację?

Co najmniej dwa razy do roku należy wykonać profesjonalny serwis klimatyzacji. Ta czynność ma na celu sprawdzenie:

  • stanu filtrów, przewodów, sterownika i parownika,
  • szczelności układu chłodniczego,
  • sprawności elementów elektrycznych klimatyzatora.

Dodatkowo podczas serwisu może się okazać konieczne czyszczenie oraz odgrzybianie sprzętu. Nie należy zapominać o regularnej konserwacji klimatyzacji, gdyż może w niej rozwinąć się pleśń. Oddychanie powietrzem z nieserwisowanej instalacji jest niezdrowe i przyczynia się do złego samopoczucia oraz wielu dolegliwości.

Prawidłowe korzystanie z klimatyzacji

Oprócz regularnego serwisu klimatyzacji w domu warto też pamiętać o kilku ważnych aspektach korzystania z instalacji. Najważniejsze zasady to:

  • zamykanie okien podczas pracy klimatyzatora – im więcej ciepłego powietrza napływa z zewnątrz, tym bardziej sprzęt jest obciążony i wymaga pobrania większej ilości energii elektrycznej, w efekcie korzystanie z klimatyzacji jest droższe,
  • optymalne ustawienie temperatury – nie jest dobrym pomysłem wymuszanie niskiej temperatury na urządzeniu celem szybszego schłodzenia pomieszczenia. W rezultacie Twoi bliscy prędzej się przeziębią w ten sposób niż uzyskasz odpowiednią termoregulację przestrzeni,
  • odprowadzanie skroplin do kanalizacji za pomocą specjalnej pompki – nie warto pozwalać, aby spływały swobodnie po elewacji, gdyż może ona ulec zniszczeniu.

Stosując wymienione zasady w połączeniu z regularnym serwisem klimatyzacji, utrzymasz instalację w dobrym stanie przez lata.

Rate this post