Niemal wszystkie łazienki wykończone są glazurą. Nic w tym dziwnego, bo płytki ceramiczne to nie tylko estetyczne i eleganckie wykończenie, ale też odporność na parę i wodę. Poza tym mnogość wzorów kafelków tworzy w zasadzie nieograniczone możliwości aranżacyjne. Jednak aby prawidłowo położyć je na podłogi i ściany, warto dokładnie się do tej czynności przygotować.  

Przygotowanie podłoża pod płytki

Po wybraniu odpowiednich płytek następuje czas na przygotowanie podłoża. Jest to bardzo ważna czynność, bowiem im lepiej się o nie zadba, tym stabilniej płytki będą się trzymały powierzchni i zużycie kleju będzie mniejsze. Podłoże powinno być suche, pozbawione pyłu, ale szorstkie, aby kafelki dobrze przylegały. Jeżeli powierzchnia jest zbyt porowata, można ją dodatkowo zagruntować. Natomiast w przypadku, gdy ściana jest za gładka, trzeba użyć substancji zwiększającej przyczepność.

Powyższe parametry czasem bywają trudne do ustalenia przez amatora, dlatego przed wszystkimi czynnościami trzeba się zastanowić, czy warto zatrudnić do tych prac fachowców z profesjonalnej firmy, takiej jak Stylowy Remont. Tylko wtedy zyskasz pewność, że wszystko będzie zrobione prawidłowo, solidnie i w terminie.

Wyznaczenie poziomu i pionu

Ściany i podłogi mogą być nierówne, dlatego istotne jest, aby zawczasu oznaczyć dobrze pion i poziom. Robi się to za pomocą poziomicy lub sznurka mierniczego. W tym momencie warto rozplanować przyklejanie płytek, żeby potem nie okazało się, że ich docięte części trzeba przykleić w widocznym miejscu. Płytki najlepiej kłaść od góry w dół.

Przyklejanie płytek i ewentualne docinanie

W pierwszej kolejności należy kłaść górny rząd płytek. Najlepiej przytwierdzić do ściany specjalną listwę, dzięki której nie będą „zjeżdżały” w dół. Klejem smaruje się zarówno płytkę, jak i ścianę. Należy na bieżąco kontrolować efekty klejenia, albowiem łatwiej usunąć jeden kafelek gumowym młotkiem niż ich większą liczbę. Układanie glazury należy przeprowadzić tak, aby zostawić miejsce między płytkami. Służą do tego odpowiednie krzyżyki. Cały czas warto przecierać gotowe fragmenty ściany, albowiem zaschnięty klej jest bardzo trudny do usunięcia.

Często przy układaniu glazury zachodzi konieczność przycięcia płytki. Robi się to za pomocą specjalnej gilotynki. W przypadku bardziej wymyślnych kształtów trzeba użyć wiertła węglowego lub wolframowego.

Kładzenie fugi

Po zaschnięciu kleju i wyjęciu krzyżyków dystansowych można przystąpić do kładzenia fugi między płytkami. Należy ją nakładać gumowym ściągaczem w ten sposób, aby wypełniła wszystkie szczeliny. Jej nadmiary usuwa się na bieżąco wilgotną gąbką. Tam, gdzie płytki stykają się ze zlewem lub wanną, warto położyć silikon.

Rate this post