Montaż nowoczesnych okien jest często elementem termomodernizacji budynku przeprowadzanym w celu zmniejszenia wydatków na ogrzewanie. Zakładana stolarka budowlana ma zagwarantować ograniczenie ucieczki ciepła z budynku. Niestety w wielu przypadkach stanie się powodem problemów, jeżeli inwestor nie będzie pamiętał o zainstalowaniu w oknach odpowiednich nawiewników.

Do czego służą nawiewniki okienne?

Nawiewniki okienne to specjalne urządzenia montowane na ościeżnicach lub ramach okiennych, które pozwalają na dostarczanie do wnętrza budynku niezbędnej ilości świeżego powietrza. W obiektach, w których zainstalowano system wentylacji mechanicznej, korzystanie z nawiewników będzie zbędne, ponieważ system dba o wprowadzanie do poszczególnych pomieszczeń odpowiedniej dawki powietrza z zewnątrz. Inaczej będzie wówczas, gdy w grę wchodzi budynek z wentylacją grawitacyjną. Przy takim, stosowanym przed laty rozwiązaniu, nie przewidziano dodatkowego systemu napowietrzającego. W starszych budynkach ciąg potrzebny do pozbywania się wilgoci i przykrych zapachów przez kanały wentylacyjne powstawał za sprawą nieszczelnych okien oraz różnych szpar w konstrukcji budynku. Po ich zmianie, lecz bez zainstalowania nawiewników okiennych we wnętrzu można się spodziewać znacznego zawilgocenia sprzyjającego rozwojowi grzybów i pleśni czy problemów z otwartymi paleniskami np. kominkami.

Jakie są rodzaje nawiewników okiennych i jak się je montuje?

Nawiewniki okienne występują w wielu wersjach różniących się konstrukcją. Najprostsze rozwiązanie to nawiewniki manualne, w których przepływ następuje po przesunięciu zasuwki lub obróceniu specjalnej rolki. Wygodniejsze w użytkowaniu są nawiewniki automatyczne, które uruchamiają przepływ powietrza samodzielnie. Wśród nich można spotkać nawiewniki higrosterowane oraz ciśnieniowe. Nawiewnik higrosterowany jest wyposażony w element reagujący na zmianę wilgotności skutkującą wydłużaniem lub skracaniem zamontowanego w nich specjalnego paska. Jeżeli jest ona większa niż założona, nawiewnik zostaje otwarty. W nawiewnikach ciśnieniowych przepływ jest uruchamiany w sytuacji, gdy pojawi się różnica między ciśnieniem wewnątrz pomieszczenia i poza nim.

Nawiewniki okienne dostępne w wielu wariantach m.in. w firmie Rotombud prowadzącej sklep NawiewnikOkienny.pl instaluje się, wykonując w ramie albo ościeżnicy specjalne otwory, przez które powietrze będzie napływało do wnętrza. Sposób montażu zależy od konstrukcji konkretnego okna – konieczne będzie wyfrezowanie otworu przelotowego, który nie może kolidować z elementami konstrukcyjnymi.

Rate this post