Zachowanie świeżego i ładnego wyglądu mebli tapicerowanych nie jest trudne. Konieczne jest regularne ich konserwowanie, oczyszczanie oraz odświeżanie. Jest to szczególnie ważne, gdy użytkownik jest alergikiem lub kiedy z tymi elementami wystroju mają kontakt dzieci i zwierzęta domowe. Nie jest to trudne zadanie, na rynku znajduje się bowiem wiele skutecznych środków. Sprawdź, jakie metody prania mebli tapicerowanych są popularne i jak je dobrać!

Czy można prać tapicerkę meblową samodzielnie?

Samodzielne pranie tapicerki meblowej nie jest ryzykowne. To proste zadanie, które nie zabiera wiele czasu, a bogata oferta specjalistycznych preparatów do czyszczenia sprawia, że można uzyskać pożądane efekty.

Na sofach i kanapach codziennie gromadzą się kurz oraz brud, resztki jedzenia, martwy naskórek itp., które są pożywką dla roztoczy. Na pierwszy rzut oka zanieczyszczenia te są niewidoczne, z czasem jednak mogą obniżyć walory estetyczne danego mebla. Pranie mebli tapicerowanych wymaga dostosowania wybranego środka do rodzaju obicia. Pamiętajmy, że chemia profesjonalna jest bezpieczna wtedy, gdy używa się jej zgodnie z zaleceniami producenta.

Samodzielne pranie pozwoli na odświeżenie materiału, a także skuteczne usunięcie zabrudzeń. Warto tu jednak pamiętać o tym, że:

  • przed czyszczeniem należy sprawdzić, czy dany mebel może być używane w czyszczeniu na mokro,
  • przed praniem mebel należy odkurzyć,
  • konieczne jest przeprowadzenie próby wybranego środka na niewidocznym fragmencie materiału,
  • plamy najlepiej czyścić od brzegów do środka.

Są to zasady, których przestrzeganie pozwala na uniknięcie zniszczeń oraz pogorszenia jakości materiału.

Jak czyścić tapicerkę?

Wszelkie zbrudzenia najlepiej wyczyścić, gdy tylko się pojawią. Specjaliści firmy Petrus Serwis radzą, by używać do tego profesjonalnych środków, które mogą przedłużyć żywotność oraz atrakcyjność mebli.

W przypadku tapicerki warto do prania użyć specjalnych pianek, proszków lub płynów. Środek czyszczący powinien być nanoszony w taki sposób, by powierzchnia nie była mokra, a jedynie zwilżona. W efekcie tych działań powstaje piana lub osad, który jest usuwany zgodnie z zaleceniami producenta. Woda musi być stosowana oszczędnie, by nie wniknęła do wnętrza mebla. Rezultaty prania tapicerki można utrwalić poprzez rozpylenie preparatów, które stworzą zabezpieczającą warstwę ochronną.

Trudniejsze zabrudzenia warto powierzyć profesjonalnej firmie, która ma doświadczenie w radzeniu sobie z wieloma różnymi pokryciami i plamami. To rozwiązanie, które jest bezpieczniejsze i bardziej opłacalne.

Rate this post