Każdy z nas ma w swoim domu lub mieszkaniu dywan. To właśnie on dodaje wnętrzom przytulności, ciepła i podkreśla ich indywidualny charakter. Dywany jednak mają to do siebie, że szybko się brudzą i narażone są na poplamienie. Nieprany kilka lat dywan może naprawdę stać się zagrożeniem dla naszego zdrowia, przyczyniając się do alergii, czy infekcji. Podpowiadamy, jak powinno się prać dywan, aby skutecznie go wyczyścić i nie uszkodzić jego struktury.

Jak skutecznie wyczyścić trudne plamy na dywanie?

Dywany z długim włosiem najlepiej jest czyścić na sucho, uprzednio odkurzając go z włosem, a następnie pod włos. Długie i grube dywany mają to do siebie, że schną dłużej niż te cieńsze lub z krótkim włosiem. W przypadku prania dywanu na sucho dobrze jest wyczyścić go za pomocą sypkich produktów, takich jak soda oczyszczona, którą bez trudu znaleźć można w większości domów. Oprócz usuwania brudu potrafi też zniwelować brzydkie zapachy. Wystarczy równomiernie rozprowadzić ją na dywanie, zostawić na kilka godzin, a następnie odkurzyć.

Kiedy plamy na dywanie są wyjątkowo trudne do wywabienia, dobry rozwiązaniem jest ich upranie na mokro. Pamiętajmy jednak, aby dywany o grubym i długim włosiu odpowiednio wysuszyć, gdyż zapobiegniemy wtedy wilgoci i nieprzyjemnemu zapachowi. Przy praniu na mokro również pomocna może okazać się soda. Wystarczy rozrobić ją z ciepłą wodą, płynem do mycia naczyń i octem. Taka mieszanina jest w stanie szybko rozpuścić zabrudzenie. Można rozpylić ją za pomocą pojemnika z dozownikiem, a później usunąć zabrudzenie za pomocą gąbki. Do odbarwiania plam z dziecięcych farb, czy soków z owoców nada się idealnie ocet. W tym celu wystarczy zmieszać ze sobą 2 łyżki octu, szklankę wody i łyżeczkę proszku do prania. Pomocna może okazać się także woda z octem czy sok z cytryny, przy czym trzeba uważać, aby nie odbarwić tkaniny. Uprać dywan można też rozcieńczonym płynem do prania tkanin lub szamponem. Do tego przyda się jednak gąbka lub szczotka o miękkim włosiu i rękawiczki gumowe.

Mimo zastosowania domowych sposobów niektóre plamy są jednak nieustępliwe, dlatego niekiedy warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy sprzątającej na Białołęce. Choć sposobów na pranie dywanu jest dużo, niektóre rodzaje plam muszą zostać potraktowane specjalnymi preparatami.

O jakich zasadach powinien pamiętać każdy posiadacz dywanu?

Czasem nam się wydaje, że jeżeli dywan – szczególnie ciemny, nie ma widocznych plam, to jest czysty. Nie zauważamy nawet, że po kilku latach dywan wygląda inaczej, niż gdy go kupowaliśmy. Dopiero gdy zdecydujemy się na jego upranie, okazuje się, że jest dużo jaśniejszy! Regularne odkurzanie i pranie dywanu nie jest bez znaczenia dla jego kondycji. Już samo odkurzanie sprawi, że zminimalizujemy ryzyko powstania trudnych do wyczyszczenia plam. Istnieje jednak zasada, o której nigdy nie powinniśmy zapominać. Niezależnie od rodzaju i wielkości plamy – trzeba działać od razu! Wystarczy już kilkanaście minut, aby usunięcie zabrudzenia okazało się bardzo problematyczne. Dlatego, gdy tylko zauważymy, że coś wylało się na dywan – działajmy! Zaschnięte zabrudzenie ciężko jest usunąć, a często zostawia po sobie nieestetyczne odbarwienie.

W przypadku mokrych plam najlepiej osuszyć je ręcznikiem. Nie powinniśmy ich natomiast wcierać, gdyż w efekcie brud jest wcierany w głębsze warstwy włókien. To samo tyczy się wycierania i rozmazywania zabrudzenia, a jednak nadal jest to najczęściej pojawiający się błąd podczas czyszczenia dywanu domowymi sposobami. Jak zauważa specjalista z firmy sprzątającej CleanUp Team z Warszawy, która przy sprzątaniu mieszkań oraz domów korzysta z najlepszych maszyn i środków czystości:

Dywany różnią się między sobą strukturą, materiałem, z którego są wykonane, czy długością włosia, dlatego należy pamiętać, że nie każdy dywan pierze się tak samo. Najlepiej zapoznać się z wytycznymi producenta lub zdecydować się na profesjonalne pranie dywanu.

Oprócz regularnego usuwania powstałych plam i zanieczyszczeń każdy dywan trzeba od czasu do czasu odświeżyć. Przyjmuje się, że dokładne czyszczenie dywanu powinno wykonywać się minimum raz na rok. Jeżeli chodzi o odkurzanie dywanu, warto to robić co najmniej 2 razy w tygodniu. W przypadku dywanów z długim włosiem warto użyć małej szczoteczki, którą łatwiej będzie usunąć kurz i inne zanieczyszczenia. Jeżeli chcemy, aby w pomieszczeniu unosił się ładny zapach, możemy do mieszanin czyszczących dodać wybrany olejek zapachowy.

Rate this post