Założenie firmy budowlanej wydaje się być doskonałym pomysłem na biznes, zwłaszcza że zleceń od klientów prywatnych i firmowych nie brakuje. Z drugiej strony rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej w tej branży wiąże się z koniecznością poniesienia dosyć wysokich kosztów. Jak pozyskać środki finansowe na założenie i rozwój firmy budowlanej?

Jakie koszty trzeba ponieść na start?

Niektóre firmy nie muszą ponosić wysokich kosztów początkowych, dzięki czemu nie muszą też ubiegać się o finansowanie zewnętrzne, które początkującym przedsiębiorcom trudno jest pozyskać. Niemniej jednak nie dotyczy to firm budowlanych czy remontowych, bowiem tutaj liczy się przede wszystkim wysokiej klasy, nowoczesny sprzęt, w tym także drogie maszyny budowlane. Koszty, jakie będziemy musieli ponieść, są podobne, bez względu na to, czy prowadzimy firmy budowlane kujawsko pomorskie, czy też w innej części kraju. Zwykle musimy liczyć się z wydatkami rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, i to tylko jeśli chodzi o podstawowe narzędzia. Zakup większych maszyn to już o wiele wyższy koszt, dlatego zwykle początkujący przedsiębiorcy decydują się wziąć je w leasing bądź wynajmują maszyny, gdy zajdzie taka potrzeba.

Kredyt czy dotacja?

Firmy budowlane lubelskie mogą starać się o różnego typu dotacje na rozpoczęcie i prowadzenie działalności gospodarczej. Niektóre z nich pochodzą ze środków unijnych, inne samorządowych. Bardzo popularna jest dotacja na start, którą uzyskuje się za pośrednictwem urzędu pracy. Wynosi ona około 30 000 zł i jest bezzwrotna, o ile oczywiście spełnimy przy tym podstawowe warunki, zawarte w umowie. Dotacje zwykle mogą uzyskać osoby, które dopiero zakładają działalność gospodarczą, a wcześniej, przez określony czas, nie prowadziły własnej firmy. Alternatywnym rozwiązaniem jest też kredyt, jednak nowo powstałe firmy często mają problem z jego uzyskaniem. Banki wymagają bowiem, aby aktywnie działać na rynku przez minimum pół roku przed złożeniem wniosku. Jeśli nawet kredyt zostanie udzielony, to jego warunki nie są satysfakcjonujące. Często banki wymagają także dodatkowych zabezpieczeń, na przykład poręczenia osoby trzeciej.

Wynajem sposobem na wysokie koszty?

Rozwiązaniem dla początkujących firm może być wspomniany wyżej wynajem sprzętu budowlanego czy nawet narzędzi budowlanych. Korzystamy z nich tylko wtedy, gdy są one rzeczywiście potrzebne, na czym też realnie oszczędzamy. Wynajem cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród nowo powstałych firm, gdyż pozwala optymalizować ponoszone wydatki, na przykład związane z amortyzacją maszyn. 

Rate this post