Czasem alergie są naprawdę uciążliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie nie tylko na zewnątrz, ale również w domu. Nawet jeśli ktoś stara się utrzymywać porządek, to osoby uczulone wymagają szczególnych warunków, które czasem trudno osiągnąć. A zatem, co zrobić, aby możliwie jak najbardziej ograniczyć negatywny wpływ niektórych substancji na zdrowie i komfort alergików? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Zagrożenia dla alergików

Czego trzeba się pozbyć z domu podczas sprzątania? Najpowszechniejszym alergenem jest kurz, który często osadza się na powierzchniach, dlatego usuwanie go wymaga regularności. Niebezpieczne są też roztocza osiadające na przykład w materacach łóżek. Z kolei w pomieszczeniach o większej wilgotności (takich jak kuchnia i łazienka) może pojawiać się pleśń, która również u niektórych powoduje uczulenie. Alergeny mogą oddziaływać na człowieka między innymi przez drogi oddechowe lub skórę. Poza substancjami powstającymi w domach, do pomieszczeń mogą się dostać także elementy z zewnątrz, takie jak pyłki traw i innych roślin.

Sprzątanie w domu alergika

Alergicy są bardziej wyczuleni na wpływ czynników takich jak kurz czy pleśń, dlatego też podczas sprzątania powinni wykazywać się szczególną starannością. Warto poznać kilka zasad, które usprawnią i ulepszą efekty przeprowadzania porządków. W przypadku kurzu, należy usuwać go mokrą ściereczką, bo sprzątanie na sucho może się przyczynić do dodatkowego rozpylania alergenów. Przy sprzątaniu podłogi wybieraj odkurzacz zamiast szczotki. Poza tym, o unikaniu uczuleń warto pomyśleć już na etapie kompletowania wyposażenia domu – warto ograniczyć obecność elementów takich jak dywany czy kotary.

Jedną ze skutecznych metod jest ozonowanie. Polega ono na eliminacji roztoczy, ale także grzybów, pleśni i wirusów – wyjaśnia pracownik firmy Cursarius.

Ten sposób sprawdzi się zatem nawet w wilgotniejszych pomieszczeniach, takich jak kuchnia i łazienka. Kolejną metodą na zachowanie porządku jest częste wietrzenie pomieszczeń (przy czym trzeba na to uważać wiosną, kiedy rośliny zaczynają pylić). Kluczowa jest także kontrola temperatury i wilgotności.

Czy warto wynająć firmę sprzątającą?

Sprzątanie domu alergika nie należy do prostych zadań, dlatego niektórzy decydują się na okresowe zatrudnianie profesjonalistów. Jest to bardzo dobra opcja, bo doświadczeni specjaliści mają większe umiejętności i dysponują silniejszymi środkami czystości, dzięki czemu przeprowadzają porządki skuteczniej. Przykładem podejmowanych przez nich czynności jest ozonowanie wymagające użycia specjalnej maszyny, która zwykle nie znajduje się w domowym wyposażeniu. Profesjonalna firma sprzątająca przeprowadzi porządki sprawnie i skutecznie, dzięki czemu alergicy będą mogli cieszyć się zdrowiem i komfortem.

Rate this post