Strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym jest bardzo częstą przypadłością nie tylko u dzieci, ale także u dorosłych pacjentów. Pamiętajmy jednak o tym, że unikanie wizyt u dentysty może nieść za sobą bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Niezależnie od tego, z jakiego powodu odczuwamy strach przed taką wizytą, czy jest to związane z nieprzyjemnymi wspomnieniami z dzieciństwa, czy z późniejszymi już doświadczeniami, powinniśmy się postarać, przełamać swoje lęki.

Dlaczego regularne wizyty u stomatologa są konieczne

Wielu osobom w przełamaniu swoich lęku z pewnością pomoże już sama wiedza na temat tego, dlaczego warto wykonywać regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym i jakie skutki może nieść za sobą ich unikanie. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że wizyty kontrolne u dentysty są jednym z podstawowych elementów profilaktyki chorób jamy ustnej. Ich unikanie prędzej czy później doprowadzi do tego, że w naszych zębach zaczną powstawać ubytki. Ciągłe odkładanie wizyty u stomatologa może skutkować tym, że pójdziemy do niego dopiero wówczas, gdy zaczniemy odczuwać bardzo silny ból. Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Centrum Stomatologii Medidens w Częstochowie:

Jeżeli pacjent zgłasza się do nas dopiero z silnym bólem, to w większości przypadków oznacza, że bakterie próchnicowe przedostały się już przez zębinę i dotarły do unerwionej i ukrwionej miazgi w kanałach zębowych, co skutkuje odczuwaniem ciężkiego do wytrzymania bólu. W takich sytuacjach wizyta w gabinecie faktycznie nie będzie przyjemna, ponieważ konieczne będzie wykonanie leczenia kanałowego. Zabieg nie będzie oczywiście bolesny, ponieważ wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, ale na pewno trochę czasu będzie trzeba na niego poświęcić.

Pamiętaj: Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Im dłużej będziesz zwlekał z odwiedzeniem dentysty, tym większe będzie prawdopodobieństwo, że Twoja wizyta w gabinecie stomatologicznym nie będzie przyjemna. Zawsze jest to błędne koło. Sprawdzenie stanu uzębienia i ewentualne wykonanie zabiegów profilaktycznych jest zdecydowanie przyjemniejsze od borowania czy nawet podawania znieczulenia. Dlatego jeżeli chcemy zwalczyć swój strach przed stomatologiem, powinniśmy tym bardziej zadbać o swoją regularność w kontroli stanu uzębienia. Wtedy będziemy mieli dużą szansę, że w przyszłości unikniemy nieprzyjemnych zabiegów.

Może należy zmienić dentystę?

Jeżeli nadal nie jesteśmy przekonani do wykonywania regularnych wizyt w gabinecie, może powinniśmy zacząć od zmiany dentysty? Znalezienie dobrego specjalisty, który zawsze będzie nam tłumaczył wszystkie wykonywane czynności i będzie wskazywał na popełniane przez nas błędy, z pewnością pozwoli przełamać poczucie strachu i poskutkuje i odczaruje gabinet. Warto zapytać swoich znajomych, czy mogą nam kogoś polecić, a jak nie, to poszukać na własną rękę, korzystając z opinii umieszczanych przez pacjentów w internecie.

[avg] ([per]) [total] vote[s]