Małe pomieszczenia mogą być nie tylko funkcjonalne, ale również sprawiać wrażenie większych. Wszystko uzależnione jest od projektu skomponowanego we właściwy sposób. Źle dobrane dodatki i kolory przytłoczą całość, a powierzchnię uczynią bardziej klaustrofobiczną, natomiast właściwa aranżacja sprawi, że wnętrze zyska przyjemny klimat oraz wrażenie przestronności.

Kolory ścian

Odpowiednie barwy w każdej dziedzinie potrafią przynieść korzystne lub niekorzystne zmiany. Podobnie jest z wykończeniem niewielkich wnętrz. Aby zwiększyć optycznie pomieszczenie należy wybierać kolory jasne o ciepłym odcieniu. Wprowadzą one do pomieszczenia więcej światła, dzięki czemu będzie wydawać się zdecydowanie większe niż w rzeczywistości jest. Aranżacje szczególnie zalecane dla małych wnętrz to przede wszystkim minimalizm. Nie tylko jasne kolory mają tutaj kluczowe znaczenie, ale również ilość dodatków. Założeniem minimalizmu jest ograniczenie bibelotów, dlatego w pomieszczeniu panuje harmonia i przestronność.

Fototapeta

To kolejny, niezwykle dekoracyjny sposób na powiększenie wnętrza. W przypadku fototapety należy być jednak ostrożnym, ponieważ w łatwy sposób można uzyskać zupełnie odwrotny efekt. Jakie więc fototapety wybierać? Doskonale sprawdzą się te z krajobrazami, dostępne w sklepie Dekorolka. Istotne, aby miały one dość jasne barwy. Interesująco prezentować się będą również panoramy miast. Również w tym przypadku należy zachować umiar i zdecydować się na fototapetę na jednej, głównej ścianie. Koncepcja powinna być dokładnie przemyślana tak, by później układ mebli nie przysłaniał efektu, jakim ma być optyczne powiększenie wnętrza.

Lustra

Idealny i niezwykle skuteczny sposób, by wnętrze wydawało się większe. Lustro powinno mieć duże rozmiary, dzięki temu będzie odbijać więcej światła, a co za tym idzie pomieszczenie będzie znacznie jaśniejsze. Dostępne modele luster pozwalają dopasować kształt i styl do aranżacji we wnętrzu. Dostępne są również niezwykle ciekawe rozwiązania, które pozwalają powiększyć nie tylko pokój, ale również kuchnię. Niektórzy producenci oferują lustrzane płyty, które są alternatywą dla płytek kuchennych – montuje się je w przestrzeni między szafkami kuchennymi wiszącymi, a stojącymi.

Meble

Producenci mebli znaczną część swojej uwagi skupiają na potrzebach klientów, którzy mają do zagospodarowania niewielkie przestrzenie. Aranżacja takiego wnętrza wymaga odpowiedniego projektu, który będzie uwzględniał wszystkie elementy wyposażenia wnętrza, a więc i meble i dodatki.

Projekty mebli skupiają się na tym, by zapewnić jak najwyższą funkcjonalność i praktyczność przy jednocześnie niewielkiej powierzchni, którą będą zajmować. Dlatego nie tylko ich budowa jest dostosowywana do małego metrażu, ale również prezencja. Kolory mebli przeznaczonych dla niewielkich powierzchni są jasne, często posiadają wbudowane elementy oszklone lub lustra. Dzięki takim rozwiązaniom pomieszczenie optycznie wydaje się większe, a przy ty korzystanie ze mebli jest wygodne i komfortowe.