Podczas budowy domu bardzo częstym dylematem jest podjęcie decyzji, co do wyboru źródła ciepła. Producenci gotowych domów drewnianych oferują szereg urządzeń dostosowanych do warunków panujących na działce, mowa tutaj o dostępności mediów. Ogrzewanie domu z drewna, stawianego w technologii szkieletowej nie różni się niczym od tego w technologii murowanej. Sprawdźmy, jakie źródło ciepła jest najlepszym wyborem!

Źródła ogrzewania domu drewnianego

Przy wyborze źródła ogrzewania domu drewnianego warto zdecydować się na rozwiązanie, które nie będzie wymagało wiele naszej uwagi. W gotowych domach drewnianych dobrze sprawdzi się np. pompa ciepła, ogrzewanie gazowe, kominek z płaszczem wodnym czy kocioł olejowy lub na pellet. Istotne jest, aby system grzewczy był samoobsługowy. Nowoczesnym rozwiązaniem mogą być również kolektory solarne i ogrzewanie podłogowe, które nie wymaga zastosowania grzejników. Podłoga w drewnianym domu szkieletowym nie jest wykonana z drewna, co powoduje, że wylewka betonowa używana przy ogrzewaniu podłogowym utrzymuje temperaturę dłużej niż inne systemy grzewcze. Domy zbudowane z drewna szybko się nagrzewają i wychładzają. Jednak ogrzewanie takiego domu nie musi być trudne. Umiejętnie dobierając instalację pod charakterystykę domu drewnianego osiągniemy komfort termiczny w naszym wnętrzu, a rachunki będą niższe. Pamiętajmy, że nawet najlepszy system grzewczy nic nie zdziała, jeśli zaniedbamy kwestię dokładnej i prawidłowej izolacji. Odpowiednie ocieplenie ścian, jak ich wyizolowanie termiczne pozwoli na duże obniżenie kosztów ogrzewania. 

Dlaczego pompa ciepła to dobry wybór?

W gotowych domach drewnianych ITS najczęściej stosujemy pompę ciepła, jako źródło ogrzewania. Jest to ekologiczny oraz tani sposób na ogrzewanie naszych domów – zauważa nasz rozmówca reprezentujący firmę Gotowe Domy Drewniane ITS z Koszalina.

Instalacja składa się z układu pobierającego ciepło z otoczenia, pompy ciepła oraz układu oddającego energię. Moc pompy dostosowuje się do zapotrzebowania energetycznego domu. Zaletą tego rozwiązania jest niska cena całego systemu grzewczego oraz niskie koszty eksploatacji. Pompę ciepła można zamontować w gotowych domach drewnianych, które nie mają oddzielnego pomieszczenia na kotłownię, nie wymaga ona również komina lub dodatkowego systemu wentylacji. Ten system grzewczy jest cichy, bezpieczny dla domowników, jak i środowiska. Pompa jest w pełni zautomatyzowana i posiada wieloletnią żywotność. Pamiętajmy, że wybór najlepszego rozwiązania jest kwestią indywidualną, uzależnioną od naszego stylu życia czy osobistych preferencji.

[avg] ([per]) [total] vote[s]