Wyboru najlepszego pojemnika do gromadzenia śmieci nie należy pozostawiać przypadkowi. Decyzja o zakupie pierwszego lepszego modelu może bowiem sprawić, że kosz nie będzie spełniał swojej roli zadowalająco, mało tego – okaże się niekomfortowy w codziennym użytkowaniu. Jakie kryteria powinien spełniać pojemnik? Czym się kierować, z punktu widzenia inwestora, przy wyborze najlepszego produktu?

Oferta producentów

Na rynku można spotkać szeroki zakres pojemników oferowanych przez firmy specjalizujące się w produkcji i sprzedaży. Kosze na odpady komunalne można podzielić na te plastikowe i metalowe, wyposażone w dodatkowe kółka lub bez nich, o przeróżnych wymiarach i pojemności. Ten i tak już imponujący wybór stał się jeszcze większy przez ustawę śmieciową sprzed dwóch lat. Ze względu na nią spora liczba firm znacznie poszerzyła swoją ofertę o dodatkowe pojemniki do segregowania śmieci. Tak szeroka oferta sprawia, że wiele osób ma problem z wyborem odpowiedniego pojemnika do swojego domu. Wiadomo, nie każdy ma ochotę przepłacać za zbyt duży kosz, z drugiej strony niekomfortowy w codziennym życiu jest zbyt mało pojemny model. Z tego względu przed zakupem pojemnika należy się dobrze zastanowić i np. obliczyć, ile odpadów przypada na jednego mieszkańca – stwierdza specjalista firmy Skatom.

Wybór indywidualną kwestią

Pod pewnymi względami decyzję co do wyboru pojemnika należy podjąć według własnych potrzeb i wymagań. Do kluczowych kwestii należy ilość śmieci generowanych przez mieszkańców. Kierując się tym tokiem myślenia można stwierdzić, że inny pojemnik sprawdzi się u dwuosobowej rodziny, inny natomiast na posesji zamieszkałej przez małżeństwo z dwójką dzieci. Przyjmuje się, że jeden mieszkaniec generuje ok. 60 litrów śmieci tygodniowo. Naturalnie ta wartość nie odpowiada wszystkim przypadkom, wiele zależy od prowadzonego trybu życia, skali konsumpcji i miejsca zamieszkania. Aby dokładnie sprawdzić, jaki pojemnik będzie potrzebny, należy przeliczyć średnią tygodniową liczbę odpadów przez ilość mieszkańców. Można skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów online.

Wybór trzeba również dostosować do częstotliwości wywożenia odpadów przez zatrudnioną do tego firmę. Na wszelki wypadek lepiej zakupić nieco większy pojemnik – nie można dopuścić do sytuacji, w której worki leżą obok pojemnika, a na dodatek jego klapa jest uchylona.

O czym jeszcze warto pamiętać?

To właściwie jedna z ważniejszych kwestii. Kupując pojemnik należy sprawdzić, czy jego wymiary pasują do wszystkich typów śmieciarek. Kosz musi być wyposażony w konstrukcję umożliwiającą jego opróżnienie zarówno grzebieniowym, widłowym, jak i hakowym mechanizmem załadowczym w śmieciarce. Bez tego proces opróżnienia może się okazać w ogóle niemożliwy do przeprowadzenia. Warto kupować pojemniki dobrej jakości, odporne zużycie i na wgniecenia, aby nie poobijały się podczas przeciągania do śmieciarki. Przede wszystkim powinien być szczelny – nic nie może z niego wyciekać.

Wyżej wymienione czynniki spełniają wszystkie kosze w profesjonalnych firmach specjalizujących się w tego typu produktach. Standardowe wymiary, pojemność dopasowana indywidualnie i dobra jakość to najważniejsze czynniki, którymi warto się kierować przy zakupie – podsumowuje specjalista Skatom.

[avg] ([per]) [total] vote[s]