Zakup własnych czterech kątów to często największy wydatek w życiu. W związku z tym, planując kupno nieruchomości, trzeba szczególnie zadbać o swoje interesy. Bardzo ważna jest świadomość, że deweloperzy mają w zwyczaju zawyżanie ceny wywoławczej mieszkania lub domu.

Oznacza to, że wartość, którą przedstawia sprzedawca, nigdy nie jest ostateczna. Odpowiednio negocjując, możemy obniżyć cenę nieruchomości nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście do rozmowy z deweloperem musimy odpowiednio się przygotować, zrozumieć w pełni swoją pozycję w negocjacjach i obrać przemyślaną strategię.

Przede wszystkim, powinniśmy dokładnie zapoznać się z ofertą konkurencji. Informacje uzyskane od innych sprzedawców mogą być najsilniejszymi argumentami, jakie przedstawimy w trakcie rozmowy. Co więcej, w ten sposób możemy uzyskać szerszy pogląd na rynek nieruchomości. Być może oferta konkurencji sprawi, że zmieni się nasze spojrzenie na wymarzone mieszkanie lub dom, a dotychczasowe oczekiwania przestaną być aktualne.

Poza tym na udane negocjacje z deweloperem ma wpływ szereg innych elementów, na przykład powstrzymywanie się od okazywania ekscytacji lokalem, który chcemy kupić. Ważne jest, aby dobrze przemyśleć wymagania i nie przedstawić zbyt wygórowanych roszczeń – rozmówca może nie traktować ich poważnie. Silną kartą przetargową jest często wiedza na temat ilości sprzedanych lokali. Jeśli zbliża się koniec budowy, a deweloper nie sprzedał 50% mieszkań, możemy przypuszczać, że gotów będzie znacznie obniżyć cenę, aby osiągnąć zamierzone cele sprzedażowe. Warto też wiedzieć, że negocjacjom może podlegać nie tylko cena mieszkania, ale też cena garażu lub komórki lokatorskiej, czy koszt wykończenia.

Aby pomyślnie sfinalizować transakcję, lepiej za bardzo nie odwlekać w czasie podjęcia decyzji, bo deweloper może znaleźć nowych nabywców, gotowych zapłacić za lokal więcej niż my. Warto skorzystać z kilku podstawowych technik negocjacyjnych, aby zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie celu. Więcej na ten temat, przeczytasz w pełnej wersji artykułu: „Jak negocjować z deweloperem i zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych?

[avg] ([per]) [total] vote[s]