Montaż rolety na oknie kilkuczęściowym wymaga przeprowadzenia kilku etapów: dopasowaniu wymiarów rolet do okna, przyklejenia ich lub mocowania na uchwytach. Jak wygląda taka instalacja? Jakie narzędzia są potrzebne do wykonania montażu rolety?

Narzędzia do montażu rolety

W zależności od wybranej metody montażu (inwazyjnej lub nieinwazyjnej) przy montażu rolet na oknach kilkuczęściowych przyda się kilka narzędzi, m.in. wiertarka, poziomice, wkręty i kołki rozporowe. Warto się skupić na metodzie inwazyjnej. Wiertarka pomoże bezproblemowo wytworzyć otwory w każdym podłożu, a poziomica sprawdzi się przy odmierzaniu i zaznaczaniu miejsc występowania przyszłych otworów w ścianie, suficie czy ramie okna. Wkręty muszą być odpowiednio dobrane rozmiarowo – zbyt długie uszkodzą szybę, a zbyt krótkie spowodują zły montaż. Kołki rozporowe stanowią stabilne mocowanie w przypadku montażu rolety do ściany lub sufitu. 

Jak osadzić roletę na oknie kilkuczęściowym?

Ogólnie rolety mogą być montowane na suficie, ścianie lub bezpośrednio na ramie okna (najpopularniejsze rozwiązanie). Niektórzy decydują się na montaż dodatkowych prowadnic bocznych, które usztywniają konstrukcję.

Firma DG Rolety zajmuje się sprzedażą i instalacją różnego rodzaju rolet. Oferuje montaż standardowy i bezinwazyjny (przy braku jakichkolwiek trwałych uszkodzeń podczas przymocowania). Przedsiębiorstwo proponuje m.in. rolety plisowane, materiałowe, rzymskie lub dzień/noc.

Etapy montażu rolety 

Istnieją dwie metody montowania rolet: inwazyjna i nieinwazyjna. W pierwszym wypadku zostanie naruszona powierzchnia ramy okiennej lub fragment muru, do czego potrzebny będzie określony sprzęt. Technika nieinwazyjna wykorzystuje przyklejanie lub mocowanie rolet na uchwytach. Sprawdzi się szczególnie w momentach, gdy nad oknem nie ma wystarczającej przestrzeni do przykręcenia elementu mocującego. To też dobre rozwiązanie dla osób, które chciałyby uniknąć niepotrzebnego wiercenia.

Przyklejanie jest związane z roletami rzymskimi i kasetowymi. Listwy przytwierdza się do ramy lub szyby okiennej. Przed klejeniem trzeba dokładnie odtłuścić te fragmenty okien, do których mają zostać doczepione elementy rolety. Warto też przetrzeć ową powierzchnię acetonem. 

Mocowanie na uchwytach przyda się przy roletach wolnowiszących. Rozwiązanie wykorzystuje specjalne, trwałe i stosunkowo cienkie haczyki, które umożliwiają stabilne zawieszenie rolety na ramie okna. Owe uchwyty czasami posiadają dodatkowo powłokę przylepną, która jeszcze lepiej przytwierdza roletę. 

Rate this post