Mieszkańcy poszczególnych krajów na całym świecie mają tendencję do urządzania swoich wnętrz w podobnym stylu. Czasem lokalne inspiracje wypływają poza granice państwa i inspirują ludzi na całym świecie, czego przykładem może być modny styl skandynawski. A jak lubią mieszkać Polacy? Czy posiadamy swój własny styl, czy raczej czerpiemy z zagranicznych inspiracji?

Skąd Polacy czerpią wnętrzarskie inspiracje?

Popularność telewizyjnych programów, kanałów na youtube i profili w mediach społecznościowych o tematyce wnętrzarskiej jasno wskazuje na to, że Polacy lubią dbać o wygląd swoich mieszkań i domów. Wystarczy zapytać kolegów i koleżanek w pracy jak spędzili ostatni urlop – część z nich z pewnością odpowie, że na remontowaniu swoich czterech ścian. Choć jesteśmy uważani za raczej konserwatywny naród, to w większości przypadków nie boimy się zmian w wystroju wnętrz i chętnie eksperymentujemy, czerpiąc inspiracje od najlepszych.

Polacy coraz częściej podróżują lub po prostu interesują się kulturą innych krajów oraz rozwijającymi się tam trendami, także w tematyce wnętrzarskiej. Chętnie korzystają z przywiezionych z zagranicy pomysłów i wprowadzają je do swoich wnętrz. Dobrym przykładem jest bardzo modny w Polsce styl skandynawski oraz coraz bardziej popularny styl Hamptons, których elementy można znaleźć w wielu polskich domach – zauważa nasz rozmówca reprezentujący Osiedle Botanika.

Jak chcą mieszkać Polacy?

Jeśli chodzi o sam wybór miejsca zamieszkania, to – zgodnie z najnowszymi badaniami – nasi rodacy najchętniej wprowadziliby się do mieszkania składającego się z 5 do 8 pomieszczeń. Jako model idealny ankietowani wskazali model 3-4 pokoi z liczonymi dodatkowo kuchnią i łazienką. Wymarzone mieszkanie Polaków powinno mieć oddzielną sypialnie, pokój dzienny, pokój dziecinny i pokój dla gości.

Co ciekawe, Polacy nie boją się technologicznych i designerskich nowinek, które chętnie widzieliby w swoich mieszkaniach. Jak podają badania przeprowadzone przez NEUROHM Polska, aż 79% rodaków lubi szukać kreatywnych rozwiązań. Z kolei 78% chciałaby w swoich czterech ścianach posiadać meble i inne elementy wyposażenia wnętrz pochodzące od polskich marek.

Jaki styl preferują Polacy?

W wyżej wspomnianym badaniu 67% respondentów stwierdziło, że najlepiej czuje się we wnętrzach nowoczesnych. Najmniej podobają się nam miejsca urządzone w barwach jaskrawych i odważnych. W modernistycznych wnętrzach podobają nam się prostota form i funkcjonalność.

Wśród innych chętnie wybieranych przez Polaków stylów wystroju wnętrz należy wymienić styl minimalistyczny, klasyczny, skandynawski, prowansalski, rustykalny oraz styl glamour.

Rate this post