Nowoczesne karnisze to często bardzo minimalistyczne elementy, które ukrywa się za estetyczną listwą. Takie rozwiązania sprawiają, że pomieszczenie jest eleganckie, a zasłona lub firana nabierają modnego i klasycznego wyglądu. Istnieją także inne sposoby na maskowanie karniszy, jednak listwy przy sufitowe są wykorzystywane najczęściej. Jak to wygląda w praktyce?

Maskowanie karnisza przy użyciu eleganckiej listwy

Elegancka i praktyczna osłona karnisza to prosty sposób na odmianę wnętrza. Instalacja tego elementu jest bardzo prosta i polega na przytwierdzeniu listwy do sufitu przy pomocy specjalnego kleju montażowego lub śrub. W taki sposób łatwo ukryć zarówno karnisz w stylu szynowym jak też klasyczny drążek do wieszania zasłon.

– Przed maskowaniem karnisza należy zawsze sprawdzić wymiary wszystkich podzespołów i  dobrać listwę o określonej długości tak, aby zakryła całą powierzchnię drążka lub listwy. W razie potrzeby należy listwę dociąć i skrócić lub powierzyć tę czynność fachowcom – informuje pracownik firmy MARS z Sosnowca.

Wnęka na karnisz w podwieszanym suficie

Kolejnym kreatywnym pomysłem na ukrycie karnisza jest stworzenie wnęki w podwieszanym suficie. Ten estetyczny sposób wymaga nieco bardziej skomplikowanych działań konstrukcyjnych, które najlepiej powierzyć fachowcom.

Posiadając zdolności techniczne można takie działanie przeprowadzić samodzielnie pozostawiając przy krawędzi ściany wnękę, która ukryje zainstalowany na suficie karnisz. Skutkiem tego rozwiązania będzie także częściowe zakrycie górnej powierzchni zasłony np.  5- 10 – centymetrowego odcinka.

Płyta kartonowo gipsowa i sztukaterii jako sposób na zamaskowanie karnisza

Karnisz można także zakryć odpowiednio dociętą płytą kartonowo-gipsową. W takiej sytuacji przytwierdza się poziomy pas płyty bezpośrednio do sufitu oraz bocznych ścian. Dociętą płytę można zamontować, przytwierdzając ją za pomocą wkrętów w odpowiedniej odległości od karnisza. Optymalna długość płyty to 10 – 20 cm.

Bardziej atrakcyjnym sposobem na ukrycie karnisza jest użycie klasycznej i tłoczonej sztukaterii, którą warto wykorzystać na całej powierzchni pomieszczenia, montując ją przy każdej górnej krawędzi łączącej sufit oraz ściany.

Jak widać, sposoby na maskowanie karniszy są zróżnicowane i warto dostosować je do efektu, jaki inwestor chce osiągnąć. W przypadku wnętrz surowych, industrialnych oraz minimalistycznych, idealnym wyjściem jest użycie prostych listew lub płyty GK. Mieszkania i domy w klasycznym oraz eleganckim stylu dobrze skomponują się ze sztukaterią lub wnęką w podwieszanym suficie.