W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o tym, jakie znaczenie dla ochrony środowiska ma odpowiednie segregowanie śmieci. Niestety, dla wielu przedsiębiorstw i gospodarstw domowych segregacja oznacza nieustanne zmagania z całymi górami plastikowych butelek i aluminiowych puszek. Z pomocą przyjść mogą zgniatarki do śmieci. Przedstawiamy więc, w jaki sposób one działają.

Proste działanie

Zgniatarki różnią się budową w zależności od przeznaczenia konkretnego modelu, jednak większość wyposażona jest w podobne rozwiązania techniczne. Zatrzask przytrzymuje zgniataną butelkę i umożliwia jej skręcenie, wewnętrzny krążek umożliwia zgniatanie na różnych poziomach, a specjalny pierścień przytrzymuje puszkę i zapobiega jej wyślizgiwaniu się na boki. Dla potrzeb pojedynczego gospodarstwa domowego zgniatarka może przybierać formę niedużego urządzenia mechanicznego przymocowanego do ściany niedaleko kosza na śmieci. Umieszczamy w niej butelkę, pociągamy w dół uchwyt i opakowanie natychmiast zostaje zgniecione do najmniejszych możliwych rozmiarów. W przypadku zarządzania wielorodzinnymi nieruchomościami i biurowcami zaleca się stosowanie większych zgniatarek do śmieci, które gotowe są mierzyć się z hurtowymi ilościami odpadów.

Zalety zgniatarek

Plusy zgniatarek do śmieci najbardziej docenią właściciele nieruchomości, którym firmy wywożące odpady naliczają opłaty w zależności od ilości odebranych pojemników. Urządzenie potrafi zmniejszyć objętość jednej butelki nawet pięciokrotnie, co oznacza, że w tym samym koszu zmieści się 5 razy więcej śmieci. W przypadku puszek dochodzi do zmniejszenia każdej z nich nawet o 80%. Oznacza to dużą zaletę także dla mniejszych gospodarstw domowych. Mniejsza objętość odpadów to wolniej zapełniające się worki na śmieci, a co za tym idzie – rzadsza potrzeba ich wynoszenia.

Specjalista z firmy Asklepios dodaje: „Zgniatarki do śmieci zyskują dużą popularność. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się modele nieograniczające się jedynie do butelek i puszek, ale zgniatające wszelkiego rodzaju odpady. Dzięki swojej wydajności potrafią zmniejszyć objętość śmieci o około 2/3 rozmiaru”.

Co więcej, praca, jaką wykonują zgniatarki to dla człowieka duża oszczędność czasu. Zrozumie to każdy, kto chociaż raz w życiu musiał zmierzyć się ze zgniataniem większej ilości butelek lub puszek. Decydując się na korzystanie z urządzenia, zaoszczędzić można także swoją energię, ponieważ użycie zgniatarki wymaga znacznie mniej siły niż samodzielne spłaszczenie plastiku lub aluminium.

Rate this post