Aranżacja okien to niemałe wyzwanie. Co wybrać w szeregu propozycji? Jedną z możliwości są rolety Night and Day. Rolety dzień i noc, zwane też DUO, z dnia na dzień zdobywają coraz większą rzeszę zwolenników. Ich dostępność wzrasta, co widać w oknach wielu domów, jak również restauracjach, hotelach czy biurach. Skąd taka popularność? Są one uniwersalne i komponują się z wieloma stylami, a kolorystyka jest nieograniczona.

Budowa i rodzaje rolet dzień i noc.

Są one wykonane z podwójnej tkaniny w poziome pasy o szerokości około 6 centymetrów. Pasy te są ułożone na przemian – jeden transparentny, a drugi zaciemniający. Materiał z jednej strony jest przymocowany do wałka, a z drugiej jest zamocowany w kasecie rolety. Do przesuwania rolety do określonej pozycji służy łańcuszek. Za jego pomocą przesuwamy tkaninę. Ustawiając pas przeźroczysty i zaciemniający naprzeciw siebie uzyskujemy efekt zaciemnienia.

Rodzaje rolet dzień i noc:

  • rolety wolnowiszące – montuje się je na ścianach lub sufitach, zwykle sprawdzają się przy niestandardowych wymiarach okien lub dużych rozmiarach,
  • mini-rolety – zawiesza się je bezpośrednio na ramie okna za pomocą kleju lub haczyków,
  • rolety w kasetonie – prowadzone są w specjalnej ramie i dobrze utrzymują materiał w jednej płaszczyźnie, montuje się je wklejając na ramę lub przy użyciu specjalnych haczyków.

Zalet rolet dzień i noc jest wiele. Jak twierdzi nasz rozmówca, pracownik szczecińskiego salonu rolet Tapparella:

Rolety dzień noc tworzą niepowtarzalny klimat. Decyduje o nim dobór odpowiedniej tkaniny oraz możliwość nieograniczonego sterowania światłem wpadającym do pomieszczenia.

Za pomocą rolety dzień i noc możemy odgrodzić się od ciekawskich spojrzeń podglądaczy, ale również operować ilością światła wpuszczanego do pokoju. I tak możemy pokój zaciemnić, oświetlić lub zminimalizować ilość światła z zewnątrz według naszego uznania. Świetnie się to sprawdza, gdy podczas słonecznego dnia chcemy popracować przy komputerze lub oglądać telewizję. Wystarczy wtedy pociągnąć za łańcuszek by stworzyć odpowiedni klimat w pomieszczeniu.

Kolejną zaletą rolet dzień i noc jest ich nieograniczona kolorystyka, co sprawia, że możemy dopasować je do każdego wnętrza lub też stworzyć z nich ozdobę pomieszczenia. Umiejętnie łącząc wzór rolet z innymi elementami wystroju, można stworzyć niebanalne wnętrze.

Warto też wspomnieć o łatwym i szybkim montażu rolet dzień i noc. Można to zrobić samodzielnie, zwłaszcza kupując rolety mini. Można również zdecydować się na pomoc profesjonalistów i zamówić  rolety sterowane elektrycznie.

Nie ma produktów bez wad, dlatego warto dodać, że rolety DUO nie zaciemniają wnętrza całkowicie. Czy jednak naprawdę potrzebujemy w domu lub biurze takiej opcji?