Budownictwo energooszczędne było jeszcze do niedawna uznawane wyłącznie za trend, jednak w niedalekiej przyszłości jego założenia staną się standardem przy realizacji nowych inwestycji. Nic dziwnego – nowoczesne rozwiązania tego typu pozwalają nie tylko odciążyć planetę, ale również nasze portfele. Szczególne znaczenie mają okna energooszczędne, ponieważ to właśnie źle dobrana stolarka otworowa odpowiada za największe straty ciepła. Wyjaśniamy, w jaki sposób okna przyczyniają się do mniejszego zużycia energii w budynkach.

Okna energooszczędne – dlaczego są potrzebne?

Wymiana standardowych okien na ich wersje energooszczędne, a także montowanie takich modeli w nowo wybudowanych obiektach nie jest przejawem fanaberii inwestorów, stoją za tym realne korzyści. Najlepiej oddadzą to liczby – przestarzała stolarka okienna w połączeniu z niewłaściwym montażem może być odpowiedzialna za utratę ciepła wynoszącą nawet 30 procent. Takie marnotrawstwo energii odbija się nie tylko na środowisku naturalnym, ale również domowym budżecie, ponieważ oznacza wyższe rachunki za ogrzewanie.

Nie trzeba się przy tym martwić, że modele tworzone na potrzeby budownictwa energooszczędnego będą odbiegać wyglądem od swoich zwykłych odpowiedników – pod względem wizualnym wcale się od siebie nie różnią. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamiast stolarki z PCV wybrać np. okna drewniane – wszystko zależy od osobistych preferencji oraz tego, w jakim stylu utrzymana jest dana inwestycja. Oczywiście okna energooszczędne są droższe od tych zwykłych, jednak ich zakupu nie powinno się traktować jako zbędnego wydatku. Taka inwestycja zwróci się dzięki wygenerowanym oszczędnościom.

Współczynnik Uw – co to jest?

Aby określić poziom energooszczędności danego modelu okna, należy zwrócić uwagę na współczynnik Uw, który określa, jak dużo ciepła ucieka przez stolarkę. Zgodnie z aktualnymi przepisami Uw dla standardowych okien pionowych montowanych w nowym budownictwie nie może wynosić więcej niż 1,1. Już niedługo, bo w styczniu 2021 roku, warunki techniczne dotyczące stolarki okiennej ulegną jednak zmianie – zgodnie z nowymi rozporządzeniami okna będą musiały cechować się współczynnikiem przenikania ciepła Uw, który nie przekracza wartości 0,9.

Wymagania dla okien energooszczędnych są oczywiście bardziej restrykcyjne – w ich przypadku współczynnik Uw nie może być wyższy niż 0,8. Jeszcze niższe wartości muszą wykazywać okna stosowane w budynkach pasywnych – uśredniając jest to od 0,6 do 0,7 Uw.

Odczytywanie współczynnika Uw może wydawać się na pierwszy rzut oka skomplikowane, jednak w rzeczywistości jest bardzo proste – im mniejsza wartość, tym lepsze właściwości termoizolacyjne.

Konstrukcja okien energooszczędnych

Okna energooszczędne zawdzięczają swoje właściwości specjalistycznym rozwiązaniom konstrukcyjnym, które w znacznym stopniu odbiegają od stosowanych w standardowej stolarce. Do najważniejszych elementów okien energooszczędnych zaliczamy:

  • pakiety szybowe – są bardzo istotną częścią okna, ponieważ szyby stanowią lepszy izolator termiczny niż rama. Właśnie dlatego duże przeszklenia, np. w postaci drzwi tarasowych, są rozsądnym pomysłem. Standardem dla okien energooszczędnych są pakiety 3-szybowe – każda kolejna warstwa zapewnia jeszcze skuteczniejszą ochronę przed wymianą ciepła z otoczeniem. Dla lepszego efektu przestrzenie międzyszybowe są wypełnione gazami szlachetnymi, najczęściej kryptonem lub ksenonem, które przewodzą energię cieplną w mniejszym stopniu samo niż powietrze.


Dobrej jakości pakiety dwukomorowe mogą zapewniać ochronę przed chłodem porównywalną niemal do murowanej ściany. Należy jednak pamiętać, że nietypowa konstrukcja pakietów, a zwłaszcza ich waga wymaga zastosowania szerszych ram okiennych, co w znaczący sposób wpływa na ich montaż – tłumaczy nam ekspert reprezentujący producenta stolarki drewnianej, Urzędowski.

  • powłoki niskoemisyjne – poszczególne tafle w pakietach szybowych są powlekane warstwą z tlenku metalu, którą nazywa się potocznie powłoką niskoemisyjną. Jej zadaniem jest przepuszczanie promieni słonecznych o krótkiej długości fali oraz odbijanie promieniowania cieplnego długofalowego. Brzmi to skomplikowanie, ale w praktyce oznacza, że do wnętrza pomieszczeń będzie dostawało się ciepło pochodzące ze światła słonecznego, ale ciepło z wewnątrz nie będzie uciekało z budynku.
  • ciepłe ramki dystansowe – w klasycznej stolarce okiennej poszczególne tafle szkła rozdziela się elementami wykonanymi ze stali lub aluminium. W modelach energooszczędnych, poza zastosowaniem gazów, korzysta się także ze specjalnych ramek dystansowych, zwanych ciepłymi. Są one produkowane z tworzyw, które w przeciwieństwie do standardowych materiałów nie przewodzą ciepła, poprawiając ogólny wynik termoizolacyjny całego okna.
  • uszczelki – łączą w sobie izolację termiczną oraz akustyczną. Uszczelnienie, dzięki swojej sprężystości oraz elastyczności, pozwala na niwelowanie szczelin, które występują pomiędzy danymi elementami konstrukcyjnymi okna. Obecnie uszczelki wykonuje się z bardzo wytrzymałych tworzyw, które są odporne na działanie ekstremalnych warunków takich, jak podwyższona wilgoć czy też skrajne temperatury.
Rate this post