Rodzaj paliwa używanego w kotle centralnego ogrzewania ma duże znaczenie dla efektywności jego działania. Wpływa na koszt eksploatacji ze względu na stosunek ceny opału do ilości możliwej do pozyskania energii, a także przesądza o komforcie użytkowania. W przypadku kotłów na paliwa stałe szczególnym zainteresowaniem nabywców cieszą się urządzenia spalające pellet, które są konkurencyjne we wszystkich najważniejszych obszarach.

W jaki sposób pracuje kocioł na pellet?

Pellet drzewny ma postać niewielkich wałeczków wykonanych z rozdrobnionego drewna, które jest spajane przy wykorzystaniu podwyższonego ciśnienia oraz pary wodnej aktywującej zawartą w nim ligninę pełniącą funkcję spoiwa, umożliwiających nadanie im odpowiedniego kształtu. W nowoczesnych piecach na pellet są one umieszczane w pojemnym zasobniku paliwa. Dzięki temu, że granulki są stosunkowo lekkie i mają wystandaryzowany kształt mogą być z niego łatwo pobierane przez podajnik, który transportuje je bezpośrednio do palnika. W zależności od lokalizacji zasobnika granulki pelletu mogą trafiać do podajnika grawitacyjnie, przy pomocy podciśnienia albo specjalnego ślimaka. Palniki często są wykonywane w wersjach samoczyszczących np. z obrotową komorą spalania, która ułatwia odpopielanie i zapobiega powstawaniu spieków. Stosuje się także palniki rynnowe z ruchomym rusztem, który przemieszczając się strąca powstający popiół.

Jakie są zalety kotłów pelletowych?

Urządzenia zasilane pelletem drzewnym ze względu na zamontowane podajniki wraz z zasobnikami oraz sprawne sterowniki są urządzeniami niemal bezobsługowymi. Konieczność usuwania popiołu i dokładania pellet jest w nich ograniczona do minimum. Za dobór ustawień odpowiada zaawansowany technicznie sterownik z wygodnym panelem do zmiany ustawień, można też użyć regulatorów pokojowych. Plusem jest także energooszczędność kotłów pelletowych, które są w stanie pozyskiwać niemal całą energię zgromadzoną w opale, jak również odbierać ciepło z wyprowadzanych zna zewnątrz spalin. Użytkownicy cenią sobie kotły pelletowe również za to, że uzupełnianie pelletu nie jest uciążliwe, a sam materiał nie pyli ani nie brudzi. Ważna jest też jego dobra dostępność i przystępna cena. Wiele osób decydujących się na wymianę kotła wybiera kotły pelletowe, ponieważ nie pociąga to ze sobą konieczności kosztownej wymiany instalacji grzewczej.

Szeroki wybór pieców pelletowych można znaleźć w ofercie firmy KOTŁO-BUD. Produkowane urządzenia spełniają wszystkie obowiązujące normy czystości spalin i odpowiadają wymogom normy EkoDesign.

Rate this post