Wszelkiego rodzaju wycieraczki i maty wpływają na utrzymanie czystości podłóg we wnętrzach budynków. Są w stanie zatrzymywać nawet 90% brudu suchego, który wnosi się z ulicy i do 70% brudu mokrego. W obiektach biurowych, w których schludny wygląd jest wizytówką lokalu, tworzy się tak zwane strefy czystości. Maty pyłochłonne zazwyczaj stosuje się jako ostatnią strefę.

Gdzie używane są maty pyłochłonne?

Aż 80% brudu zostaje przeniesionych do budynku przez osoby z zewnątrz, a to sprawia, że nie tylko obniżają się walory estetyczne danego miejsca, ale dodatkowo niszczeje podłoga od naniesionego błota i piasku. Dlatego w procesie biurowego utrzymania czystości eliminuje się źródło powstawania brudu już od samego wejścia. Stosuje się do tego tak zwane strefy czystości. Można je spotkać w różnego rodzaju biurach, urzędach, bankach, hotelach, instytucjach czy innych budynkach użyteczności publicznej. Odpowiednie rozmieszczenie wycieraczek, krat i mat pyłochłonnych sprawia, że brud nie unosi się po podłodze, co pozytywnie wpływa na wizerunek w oczach klientów.

Umiejscowienie stref czystości

Pierwsza strefa czystości znajduje się przed budynkiem. Zatrzymanie gruboziarnistego brudu, śniegu i błota wymaga wycieraczek gumowych bądź stalowych krat. Druga strefa zaczyna się za drzwiami wejściowym. W tym miejscu stosuje się wycieraczki tekstylne, aby wychwycić drobniejszy brud, który nie został zatrzymany w strefie pierwszej. Natomiast trzecia strefa dotyczy wnętrza budynku. Może być umieszczona na przykład na korytarzu, w recepcji czy przed windą. Zatrzymuje ona drobne brudy i pyły. Takie rozmieszczenie stref czystości sprawi, że czystość we wnętrzu budynku będzie dłużej zachowana, a podłogi nie będą się niszczyły przy dużym natężeniu ruchu. Maty pyłochłonne najczęściej stosuje się jako drugą lub trzecią strefę czyszczącą.

Właściwości mat pyłochłonnych

Maty pyłochłonne wykonane są z trwałego runa poliamidowego. Nie wymagają one specjalnego montażu. Bez problemu można je zwijać, co znacznie ułatwia ich transport. Ekspert z firmy Unimat w Poznaniu tłumaczy:

Na śliskiej powierzchni maty utrzymują się dzięki gumie nitrylowej. Ważne jest także, by posiadały one niepodwijające się obrzeża.

Podczas stałego użytkowania co pewien czas trzeba je odkurzać. Zazwyczaj wolno je prać w pralce, o ile ich rozmiar na to pozwala. Maty pyłochłonne często posiadają także funkcje osuszające, dzięki czemu nie tylko zatrzymują pył, ale również ściągają ostatki wody z butów. Producenci oferują maty w kilku ciemnych kolorach, takich jak brązowy, granatowy czy szary.