Woda pochodzi z różnych ujęć, zawsze jednak musi spełniać normy, które gwarantują, że jest bezpieczna dla ludzi i środowiska. O jej przydatności do spożycia świadczą właściwości chemiczne, fizyczne i mikrobiologiczne. Cechuje się ponadto konkretną mętnością, smakiem, barwą oraz zapachem. Obecnie montowane są stacje uzdatniania wody, które mają poprawić jej jakość. Sprawdź, jak działają!

Dlaczego warto zainstalować stację uzdatniania wody?

Stacja uzdatniania wody jest optymalnym rozwiązaniem, które ma sprawić, że woda w domowej instalacji będzie cechowała się wysoką jakością. Przeprowadzone wcześniej badanie jej składu ułatwia dobór najlepszego urządzenia, dostosowanego do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Stacja uzdatniania wody umożliwia wyeliminowanie problemu twardej wody, a także takich związków jak żelazo, mangan, amoniak, substancje organiczne, chlor, ozon, metylobenzen, tetra chloroetylen, chlorki winylu, pestycydy, tetrachlorek węgla, trichloroetan, fenol, benzen, herbicydy, ksyleny, niektóre metale ciężkie i wiele innych.

Właściwie dobrana i odpowiednio zamontowana stacja uzdatniania sprawia, że domownicy mogą wykorzystać wodę do spożycia i na potrzeby gospodarcze bez obaw o swoje zdrowie.

Jak działa stacja uzdatniania wody?

Szkodliwe składniki, które znajdują się w wodzie, mogą niszczyć sprzęt AGD, są również niekorzystne dla zdrowia. Dzięki uzdatniaczowi problem ten znika. W trakcie przepływu wody przez złoże znajdujące się wewnątrz urządzenia ma miejsce wymiana jonów magnezu i wapnia na jonu sodu. Woda tym samym zostaje odpowiednio zmiękczona. Dodatkowo urządzenie jest w stanie oczyścić wodę z innych, niepożądanych składników.

Jak wskazują specjaliści firmy Delta, rodzaj urządzenia jest dobierany w oparciu o badania fizyko-chemiczne wody, tak by w jak największym stopniu usunęło ono zawarte w wodzie zanieczyszczania i nadmiar niepotrzebnych pierwiastków. Możliwe jest zatem zastosowanie:

  • zmiękczaczy, które eliminują twardość wody,
  • odżelaziaczy i odmanganiaczy, które usuwają żelazo lub mangan,
  • złoża z aktywnym węglem, które jest odpowiedzialne za usunięcie azotanów i neutralizowanie wody.

Stacja uzdatniania wody obejmuje na ogół kolumnę ciśnieniową, w której ulokowane jest złoże filtracyjne bądź żywica jonowymienna. To na tych elementach pozostają zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie. W kolumnie tej znajdują się również głowica sterująca pracą urządzenia oraz dodatkowy zbiornik na roztwór do regeneracji złoża.

Rate this post