Wraz z wiekiem i pojawiającymi się schorzeniami, niektóre funkcje organizmu ulegają pogorszeniu, co skutkuje ograniczeniami w sprawnym poruszaniu się i wykonywaniu wielu czynności. Dlatego mieszkanie seniora powinno być urządzone tak, aby jak najbardziej ułatwiać codzienne funkcjonowanie zarówno osobie starszej, jak i jej opiekunom.

Mieszkanie ułatwiające codzienność osoby starszej

Dostosowywanie mieszkania do osoby starszej powinno zależeć od jej stanu zdrowia i indywidualnych potrzeb, jest jednak kilka ogólnych zasad, które powinno stosować się w domu każdego seniora. Ważne jest, aby unikać przedmiotów zbędnych i utrudniających poruszanie się. Warto zrezygnować z małych dywaników, niepotrzebnych mebli czy wysokich progów na przejściach. Ponadto dobrym krokiem jest montaż odpowiedniego oświetlenia, najlepiej na czujnik ruchu, które ułatwi poruszanie się nocą. Z kolei łóżko powinno być przestronne i najlepiej regulowane, co pozwoli dostosować je do potrzeb seniora. Obok łóżka warto natomiast umieścić łatwo dostępną, niewielką szafkę z najpotrzebniejszymi rzeczami.

Niezwykle ważne jest także odpowiednie wyposażenie łazienki, która może stanowić wyzwanie dla osoby starszej. Warto zadbać o brodzik prysznicowy bez wysokiego progu oraz uchwyty przy toalecie czy umywalce, które ułatwią samodzielne wykonanie czynności higienicznych. Odpowiednie dostosowanie mieszkania to duże wyzwanie, na które nie każdy może sobie pozwolić. Dlatego czasem lepszym rozwiązaniem jest pobyt osoby starszej w domu seniora. Oferta domu opieki w Trójmieście zapewnia komfortowe wyposażenie dostosowane do indywidualnych potrzeb nawet najbardziej wymagających pensjonariuszy.

Kiedy warto skorzystać z możliwości pobytu w domu seniora?

W niektórych sytuacjach rodzina nie ma możliwości wyremontowania mieszkania i urządzenia go według potrzeb osoby starszej. Warto pamiętać, że nie tylko pokój seniora, ale również cały budynek wymaga niekiedy modernizacji. Wejście do domu, korytarze czy klatki schodowe często uniemożliwiają poruszanie się osobom starszym. W takich przypadkach warto skorzystać z oferty domu opieki, który zapewni seniorowi komfortowy pobyt w apartamentach urządzonych z myślą o specjalnych potrzebach osób starszych. Oferta domu seniora Harmonia to gwarancja zarówno doskonale urządzonych pomieszczeń, jak i profesjonalnej opieki nad osobami starszymi. Dom opieki jest miejscem dostosowanym do seniorów pod każdym względem i zaprojektowanym tak, aby umożliwiać im komfortowe funkcjonowanie, na co dzień.

Rate this post