Budynek, w którym zamontowano urządzenie grzewcze spalające dowolny rodzaj opału, musi być wyposażone w odpowiedni system kominowy, który pozwoli na wyprowadzanie powstających spalin na zewnątrz. Rodzaj komina powinien być dobierany w zależności od rodzaju spalanego paliwa, jednak znaczenie będzie miała także konstrukcja obiektu oraz możliwości wygospodarowania potrzebnego miejsca. Na szczęście oferta producentów bardzo ułatwia wybór.

Dlaczego rodzaj wkładu musi być dopasowany do używanego paliwa?

Podczas spalania rozmaitych paliw w powstającym dymie pojawiają się substancje zagrażające bezpieczeństwu i trwałości komina. Jeżeli wykorzystywane są paliwa stałe, największym problemem okażą się przedostające się do spalin zanieczyszczenia w postaci sadzy, gdy palimy węglem albo smoły i żywic w przypadku spalania drewna. Osadzając się na wewnętrznych ściankach komina, znacznie podnoszą one ryzyko pożaru z uwagi na swoją łatwopalność. W razie zapłonu temperatura w kominie może sięgnąć 1000°C, będzie więc groziła samozapłonem elementów więźby dachowej, pokrycia czy innych elementów konstrukcyjnych. Materiał, z jakiego będzie wykonany wkład, powinien więc dobrze znosić bardzo wysokie temperatury.

Nieco inne zagrożenia wiążą się z używaniem kotłów gazowych lub olejowych. W tym przypadku spaliny są na ogół bardzo wychłodzone. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że skroplą się na ściankach komina. Tzw. kondensat będzie po nich spływał w dół przewodu kominowego. Ponieważ w spalinach znajduje się wiele związków chemicznych w tym siarka, azot i węgiel wśród powstających skroplin mogą być także silne kwasy – azotowy, węglowy i siarkowy – które szybko doprowadzą do korozji. Wkładu kominowe przeznaczone do takich urządzeń muszą więc być wykonane ze stali kwasoodpornej.

Komin a konstrukcja budynku

Wkłady stalowe można osadzać wewnątrz starych kominów murowanych lub nowo wznoszonych, wykonanych ze specjalnych kształtek. Zdarza się jednak, że nie ma możliwości postawienia nowego komina lub wymiary wewnętrzne istniejącego są zbyt małe, by pomieścił się w nim wkład o odpowiedniej średnicy. W takim przypadku można użyć specjalnego wkładu dwuściennego, który pozwala na wykonanie komina zewnętrznego. Ponieważ między warstwami blachy umieszczony jest materiał termoizolacyjny, spaliny nie będą się nadmiernie wychładzały. Szeroką ofertę wkładów kominowych przedstawia firma Komin-Flex. Obejmuje ona wkłady do urządzeń zasilanych paliwami stałymi, a także olejem i gazem, jak również kominy izolowane czy wkłady dla kotłów kondensacyjnych.

Rate this post