Kilimy, czyli tkaniny dekoracyjne mogą być ciekawym dopełnieniem niemal każdego wnętrza, dodając mu przy tym niepowtarzalnego charakteru. Można je kłaść na podłodze czy meblach, ale też wieszać na ścianach. Warto kupić dobrej jakości kilim, gdyż jest to ozdoba na lata, a nawet dziesięciolecia. Najpiękniejsze kilimy pochodzą z krajów Orientu, gdzie są ręcznie tkane przez tamtejszych utalentowanych rzemieślników. Jak wybrać kilim, by idealnie pasował do danego wnętrza?

Kilimy – tradycja zaklęta w tkaninie

Tradycyjne kilimy wykonywane są wełnianym wątkiem na osnowie wełnianej lub lnianej, przy wykorzystaniu splotu płóciennego techniką płochową lub grzebyczkową. Wzór na kilimie jest uzyskiwany poprzez gęsto zbijane i kryjące osnowę nitki wątku. Najczęściej spotykanymi wzorami geometrycznymi są tu barwne pasy, wzory roślinne oraz stylizowane ornamenty roślinne. Kilimy były wyrabiane już w starożytności, m.in. w Egipcie i Grecji. Azjatyckie plemiona koczownicze wykorzystywały kilimy do dekoracji ścian i podłóg oraz przykrywania mebli. W Azji Środkowej były uważane za dzieła sztuki ludowej. Kilimy są wyrabiane również w naszym kraju, ale klienci równie chętnie co rodzime wybierają kilimy wytwarzane w Azji np. przepiękne kilimy irańskie dostępne w ofercie firmy Sarmatia Trading. Dostępne dziś również w Europie ręcznie tkane kilimy orientalne wyróżniają się m.in. prostymi, geometrycznymi wzorami, nie brak też symbolicznie zaprezentowanych motywów roślinnych oraz zwierząt. Za sprawą naturalnych barwników uzyskuje się wyraziste kolory, które mogą tworzyć ciekawe kontrasty z jasnym, kremowym tłem.

Gdzie najlepiej pasują kilimy na ścianę?

Kilimy o oryginalnym etnicznym wzornictwie są doskonałym dodatkiem do wnętrz zaaranżowanych w stylu skandynawskim oraz minimalistycznym. Dzięki zawieszonym na ścianie kilimom pomieszczenia stają się cieplejsze i bardziej przyjazne. Kilimy stanowią doskonałe dopełnienie drewna, cegieł czy prostych rozwiązań formalnych. Ich zdecydowana, barwna kolorystyka natychmiast przyciąga wzrok. Kilimy na ścianę mogą również współtworzyć etniczny, orientalny klimat pomieszczeń w połączeniu z np. jedwabnymi dywanami oraz innymi stylowymi dodatkami do wnętrz. Najlepszymi miejscami będą dla nich sypialnia oraz salon. Warto również podkreślić, że kilimy na ściany dostępne są w różnych wzorach i kolorach do wyboru – i tak zdecydowanie inaczej prezentują się kilimy irańskie niż kilimy z Turcji. Nie ulega jednak wątpliwości, że są to wyjątkowe produkty dla koneserów i estetów.

[avg] ([per]) [total] vote[s]