Zapewnienie odpowiedniej wentylacji i nadmuchu w kotle może znacznie podnieść wydajność pieca, a dzięki temu zaoszczędzić nam wydatków na ogrzewanie. Warto więc mieć odpowiednią dmuchawę do pieca.

Kupując piec, przeważnie robimy kompleksowe zakupy, zaopatrując się jednocześnie we wszystkie niezbędne akcesoria. Jednak czasami zachodzi konieczność wymiany np. wentylatora nadmuchowego. Zakładając, że nie mamy specjalistycznej wiedzy, kierujemy się zasadą zamiany sprzętu na drugi, identyczny. Jednak w ten sposób nie zawsze osiągniemy właściwy efekt. Dlaczego?

Dobór wentylatora do sterownika

Jeżeli w przypadku awarii nie mamy jednoznacznych powodów, by kupować nową dmuchawę o większej mocy niż poprzednia, prawie zawsze decydujemy się na urządzenie o podobnej wydajności. Zdarza się jednak, że po podłączeniu wentylatora dochodzi do uszkodzenia sterownika, co generuje kolejne koszty. Aby tego uniknąć, trzeba zwrócić uwagę na pobór prądu lub zmierzyć go, jeśli producent nie podaje tej wartości. Warto też sprawdzić, jaki prąd płynie, kiedy wirnik wentylatora się zatrzymuje. Po dokonaniu pomiaru porównujemy ją z mocą sterownika. Jeżeli nie przekracza dopuszczalnego poziomu prądu, wspólne funkcjonowanie obu urządzeń powinno być możliwe i efektywne.

Najważniejsze parametry dmuchawy do pieca

Przy doborze wentylatora nadmuchowego do pieca skupiamy się przede wszystkim na jego mocy. Tę determinuje wielkość naszego pieca. Najczęściej spotkać można dmuchawy o mocy ok. 70 W. Niezwykle istotna jest również wydajność, czyli ilość powietrza, jaka przepływa przez urządzenie w ciągu godziny. Słabsze modele osiągają do 250 m3/h, mocniejsze – blisko 300 m3/h. Z kolei standardowa prędkość obrotowa to około 2300 obr./min. Najczęściej spotykany zakres temperatur, w jakich mogą pracować wentylatory, to od –10°C do +40°C, co oznacza, że sprzęt sprawdzi się zarówno w mieszkaniu, jak i w chłodniejszych pomieszczeniach. W zależności od tego, w jakim dokładnie miejscu pracuje piec, bardzo ważnym parametrem może okazać się jego głośność. Niestety producenci często unikają jednoznacznego określenia poziomu hałasu w decybelach, decydując się w zamian na bliżej nieokreślone hasła, takie jak „bardzo cicha praca”. Przeważnie jest to około 65 dB. Jeśli jednak piec działa w bezpośrednim sąsiedztwie pomieszczeń mieszkalnych, warto zgłębić tę tematykę i odnaleźć stosowny parametr. W przeciwnym wypadku głośna dmuchawa będzie uprzykrzać nam życie.

Dodatkowe wyposażenie

Wszelkiego rodzaju przepustnice oraz klapki, w które wyposażone są dmuchawy do pieca, mają za zadanie zamykać dopływ powietrza w czasie, kiedy urządzenie nie pracuje. W ten sposób zapobiega się niekontrolowanym wzrostom temperatur. Inną dobrą praktyką jest właściwe zabezpieczenie silnika. Chodzi tu głównie o osłonę z tworzywa sztucznego, która chroni przed zabrudzeniami, ale jednocześnie zapobiega bezpośredniemu kontaktowi z częściami ruchomymi. Unikniemy w ten sposób sytuacji, w których moglibyśmy dotknąć pracującego wentylatora palcem. Cecha ta zyskuje na znaczeniu zwłaszcza wtedy, gdy w domu są małe dzieci.