Narty, tak samo jak każdy sport zimowy, świetnie kształtuje sprawność fizyczną u dzieci. Do tego szusowanie po stokach to rewelacyjna zabawa i doskonały sposób na rodzinne spędzanie czasu. Im wcześniej nasza pociecha zacznie naukę, tym lepsze efekty osiągnie. Najpierw jednak trzeba dobrać odpowiedni sprzęt narciarski dla dziecka. Jak to zrobić? Na co zwracać uwagę? Odpowiadamy w artykule!

Wygodne buty narciarskie

Zacznijmy od butów narciarskich, które na pewno nie powinny uwierać. Muszą być 0,5-1 cm większe, tak by dziecko mogło swobodnie poruszać palcami stopy. Nie wszyscy wiedzą, że luz w okolicach palców zapobiega marznięciom stopy, a także pozytywnie wpływa na wygodę jazdy. Buty nie mogą być jednak za duże. Mogą być większe maksymalnie o jeden rozmiar, inaczej maluch nie będzie czuł się komfortowo.
Buty mogą być zapinane na 2, 3 lub 4 klamry. Dla najmłodszych narciarzy zaleca się buty na 2 klamry, dla starszych dzieci – na 4. Najmłodsi nie powinni też jeździć w zbyt sztywnych butach. Parametr określający tzw. „twardość skorupy” powinien oscylować w granicach 35-50. Jeśli mamy więcej niż jedno dziecko, buty starszego może później założyć młodszy członek rodziny. Buty dla dzieci zwykle nie mają profilowanych wkładek, dlatego są uniwersalne. W ten sposób będziemy mogli zaoszczędzić.

Odpowiedniej długości narty

Jak dobrać narty dla dziecka, kluczowy element wyposażenia narciarza? Przede wszystkim sprzęt powinien być dopasowany nie tylko do wieku, ale też do umiejętności młodego narciarza. Jeśli dziecko dopiero zaczyna swoją przygodę z nartami, dobrym krokiem będzie zakup nart sięgających do ramion. Dłuższe, sięgające do nosa, sprawdzą się w przypadku dzieci, które już poczyniły pierwsze postępy.
Na pewno nie kupujmy nart przyczepianych do zwykłych butów! Takie narty mogą zepsuć całą frajdę z nauki jazdy. Nie tylko nie zapewniają dziecku poczucia stabilności, ale też trudno je kontrolować. Takie narty można kupić 2-, 3-latkom, wygłupiającym się na śniegu. Na stok się nie nadają – komentuje nasz rozmówca ze sklepu NartyKrakow.pl.

Kijki – potrzebne czy zbędne?

Kijki będą potrzebne dopiero, kiedy dziecko przyswoi pierwsze umiejętności. Należy dobierać je w taki sam sposób, jak kijki dla dorosłych. Odwracamy kijek uchwytem do dołu i opieramy go o podłogę. Kiedy trzymamy kij dłonią pod talerzykiem, nasze ramię z przedramieniem powinno tworzyć kąt prosty. Lepszy jest odrobinę krótszy kijek niż dłuższy – dłuższy zdecydowanie będzie przeszkadzać!

Nie zapomnij o kasku!

Kask jest niezbędnym elementem sprzętu narciarskiego dla dziecka, ponieważ zapewnia bezpieczeństwo jazdy. Musi być dobrze dopasowany do głowy, najlepszy jest kask z regulacją.
Kask powinno się przymierzyć – dlatego coraz więcej sklepów internetowych, również wspomniany już sklep NartyKrakow.pl, zapewnia stacjonarne narciarskie centrum testowe. Tam przy pomocy sprzedawców można wybrać i przymierzyć sprzęt, a następnie zamówić go na stronie. Co więcej, wspomniany sklep wychodzi naprzeciw potrzebom rodziców i daje możliwość corocznej wymiany sprzętu dla najmłodszych, na większy i lepiej dostosowany do ich rosnących potrzeb i umiejętności. Warto skorzystać z tak atrakcyjnej oferty!

Wiązania bezpiecznikowe

Ostatnim, ale niemniej ważnym elementem są wiązania, łączące buty narciarza z nartami. W tym przypadku kluczowe jest branie pod uwagę skali wypięcia, liczonej w DIN-ach. Dla małych dzieci najbardziej bezpieczne będą wiązania bezpiecznikowe, czyli samoistnie wypinające nartę w razie wypadku. Jeśli dziecko waży od 10 do 50 kg, DIN powinien mieścić się w granicach d 0,5-0,7 do 4-5. Przy wadze wyższej niż 40 kg, wybieramy wiązanie z DIN o wartości od 2 do 7.
Pamiętajmy o tych wskazówkach, aby kupić odpowiedni sprzęt narciarski dla dziecka i zapewnić mu prawdziwą przyjemność z szusowania po stokach!
[avg] ([per]) [total] vote[s]