Rośliny doniczkowe, które często zdobią parapety w naszych domach, mają nie tylko dekoracyjne walory. Korzystnie wpływają na nasze zdrowie, oczyszczając powietrze i podnosząc jego wilgotność. Aby rośliny również rosły zdrowo, musimy zadbać o odpowiedni rozmiar donic. W jaki sposób dobrać wielkość doniczki? To pytanie, na które zaraz poznamy odpowiedź!

Rozmiar doniczki ma znaczenie

Doniczki występują w wielu rozmiarach, stąd możemy mieć trudność w doborze właściwej donicy dla rośliny, którą chcemy w niej zasadzić. Jakie są podstawowe zasady doboru właściwego rozmiaru doniczki? Na to pytanie odpowie nasz ekspert z hurtowni online Sklep Kwiecisty:

Pojemność doniczki bez wątpienia wpływa na rozwój i kondycję rośliny. Większa nie zawsze znaczy lepsza! Sadzenie małej roślinki do dużego pojemnika może spowodować niepotrzebne straty energii rośliny. Korzenie będą krążyć dookoła doniczki, zamiast równomiernie ją przerastać. Zbyt małe doniczki również nie są trafnym wyborem. Ograniczają wzrost rośliny i nie pozwalają jej się rozwijać. Najlepiej jest stopniowo zwiększać rozmiar doniczki, pozwalając roślinie na efektywny rozwój.

Podsumowując: doniczki należy dobierać do wielkości systemu korzeniowego rośliny i w miarę rozrostu korzeni, przesadzać roślinę do coraz większych donic.

Kiedy należy przesadzić roślinę?

Nowa doniczka będzie nam potrzebna nie tylko wtedy, kiedy wrócimy ze sklepu ogrodniczego z nowymi nabytkami. Również wtedy, gdy musimy przesadzić roślinę. Kiedy konieczne jest przesadzanie?
Symptomy sugerujące, że musimy przesadzić roślinę do nowej donicy

  • roślina nie mieści się w dotychczasowym naczyniu. Ma wiele odrostów, a korzenie wychodzą na wierzch ziemi albo próbują przedostać się przez otwory w dnie donicy,
  • po podlaniu woda od razu wypływa na podstawkę. Prawdopodobnie korzenie zajęły całą objętość donicy,
  • roślina jest duża i łatwo się przewraca,
  • ziemia zrobiła się zbita i straciła swoje właściwości,
  • roślina słabo rośnie i traci zieleń, liście zaczynają opadać.

Przesadzając małe rośliny, powinniśmy kupić doniczkę większą o 2-3 cm od starej. Rozmiar doniczki dla większych roślin należy zwiększyć o 5-10 cm. Powinniśmy też pamiętać, aby doniczka miała otwory w dnie. Ich obecność ma znaczenie. Dlaczego? Otwory w dnie pozwalają usunąć nadmiar wody i minimalizują ryzyko gnicia korzeni. W naczyniach bez takiego odpływu możemy bardzo szybko przelać roślinę! Pamiętajmy o wszystkich zasadach doboru donicy, a rośliny rosnące w domu czy na tarasie będą cieszyć nasze oczy.

[avg] ([per]) [total] vote[s]