Rolety to jedne z najchętniej wybieranych osłon okiennych. Nic dziwnego. Klienci pokochali je za prostą konstrukcję, wygodę użytkowania i różnorodność dostępnych modeli. Jednak czasem wybór rolety dopasowanej idealnie do danego okna może przysparzać trudności. Tymczasem warto po prostu pamiętać o kilku prostych zasadach – zwłaszcza w kontekście zakupów przez internet. Zobacz, jaki model dobrać do swoich okien.

Rolety wolnowiszące

Odpowiednio dopasowane do pomieszczenia osłony wolnowiszące sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zależy Ci na odcięciu dopływu światła. Może to być na przykład sypialnia lub pokój dzienny, w którym późnym popołudniem organizujesz domowy seans filmowy.

W przypadku rolet wolnowiszących obowiązują następujące zasady:

  • należy zmierzyć szerokość i wysokość wnęki okiennej,
  • podczas mierzenia trzeba zwrócić uwagę na to, czy parapet nie wystaje za bardzo poza obrys wnęki,
  • do otrzymanego wyniku trzeba dodać 10-20 cm z każdej strony (od szerokości i od wysokości),
  • trzeba uwzględniać, że szerokość mechanizmu jest o 4 cm większa od szerokości rolety.

Rolety plisowane (harmonijkowe)

Rolety plisowane, zwane harmonijkowymi, należą do popularniejszych rozwiązań w zakresie osłon okiennych. Będą się pięknie prezentować zwłaszcza w mieszkaniach i domach utrzymanych w stylu nowoczesnym.

Aby dobrze dopasować tego rodzaju osłony, trzeba znać wymiary szerokości szyby oraz wysokości skrzydła okiennego. Następnie do szerokości szyby należy dodać około 3-6 cm. Długość rolety plisowanej powinna być natomiast zbliżona do wysokości skrzydła okna.

Mini rolety

Mini rolety wiodą prym, jeśli chodzi o konsumenckie wybory osłon okiennych. Bardzo łatwo się je montuje. Rolkę, na którą nawinięta jest tkanina, przytwierdza się do ramy okiennej na specjalną taśmę lub zawiesza się ją na haczykach. Taka metoda montażu jest nieinwazyjna – nie wymaga wiercenia w ścianach, przez co sprawdza się zwłaszcza w lokalach wynajmowanych.

Jak dobrać taką roletę okienną? Potrzebne będą do tego dwa wymiary: szerokość szyby oraz wysokość skrzydła. Do pierwszej z uzyskanych wartości należy dodać około 5 cm. Warto wiedzieć o tym, że wiele modeli nowoczesnych okien PVC ma wokół szyby dodatkowy, cienki rowek. Można go wykorzystać jako adekwatny punkt odniesienia i dokonać pomiaru od jednego rowka do drugiego.  

Pamiętaj o tym, że długość rolety nie powinna być krótsza od wysokości skrzydła okna. Podobnie jak przy doborze rolet wolnowiszących, także w przypadku tych osłon szerokość mechanizmu jest zazwyczaj o 4 cm większa od szerokości rolety.

Rolety w kasecie

Rolety w kasecie prezentują się bardzo elegancko i estetycznie. Montuje się je bezpośrednio na ramie okiennej.

Od innych opisywanych wcześniej rolet różnią się obecnością dodatkowego elementu, jakim jest kaseta.

Jak tłumaczy ekspert z firmy Ergo Monterzy: „Szerokość rolety wyniesie około 3-6 cm więcej niż szerokość samej szyby. Jednak trzeba mieć na uwadze, że kaseta ze zwiniętą tkaniną może mieć już inny wymiar”.

Taki pojemnik zazwyczaj jest szerszy od samej rolety o kolejne 4 cm. Trzeba o tym pamiętać, bo może to wpływać na komfort otwierania okna.

Rate this post