Rolety są coraz częściej wybieranymi osłonami okiennymi i w wielu miejscach mogą z powodzeniem zastąpić firany. Jednak wybór odpowiedniego produktu musi być przemyślany: trzeba dopasować właściwy rozmiar, dopasowany do wielkości okna, a kolor osłony musi współgrać z barwami w pomieszczeniu, w którym ma być zamontowana. Inny typ rolet pasuje do salonu, a inny do kuchni czy łazienki. Czym zatem należy się kierować przy podejmowaniu decyzji?

Jakie są najważniejsze cechy rolet okiennych?

Dobre rolety do okien powinny być przede wszystkim odpowiednio do nich dopasowane. Co to znaczy konkretnie? Muszą być nieco szersze od szyb. Rolety mini powinny mieć szerokość większą o 3-6 centymetrów od szerokości szyby, a długość rolety nie powinna być dłuższa od skrzydła okna. W przypadku rolety wolnowiszącej szerokość powinna być większa o 10-20 centymetrów od szerokości wnęki, a tkanina powinna być o tyle samo dłuższa od wysokości wnęki. Roleta plisowana   ma podobne parametry długości i szerokości jak mini.

Kolejną kwestią jest kolor rolety, ale tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki on powinien być. Wszystko zależy od upodobań tego, kto urządza wnętrze: może dopasować harmonijnie kolorystykę rolet do barwy ścian, ale równie dobrze – dobrać ją na zasadzie kontrastu.

Rzecz następna to zastosowanie osłony. Można wyróżnić rolety wewnętrzne, które umieszcza się w pomieszczeniu, oraz zewnętrzne montowane na oknie, aby chroniły przed zbyt uciążliwym dopływem promieni słonecznych zwłaszcza w letnie upalne dni. Ważne jest, w jakim pomieszczeniu ma być zawieszona roleta. Te miniaturowe nadają się świetnie do łazienki, a rolety wolnowiszące mogą posłużyć jako efektywne narzędzie zaciemniające, przydatne choćby podczas oglądania filmów.

Jakie rolety okienne są najlepsze?

Jak mówi ekspert z firmy ROTOMBUD, odpowiednie rolety okienne mogą bardzo skutecznie ochronić przed zbyt intensywnym światłem słonecznym, szczególnie latem. Szczególnie przydatne są o tej porze roku rolety zewnętrzne. Wybór rolet wewnętrznych jest bardzo szeroki i można dobrać miniaturowe do łazienki czy plisowane lub wolnowiszące do salonu. Dobre rolety są według eksperta połączeniem estetyki i funkcjonalności – wyglądają ładnie, a jednocześnie spełniają swoje główne zadanie. Warto zwracać uwagę również na to, czy roletę da się szybko montować i demontować, a także sprawdzić, jak szybkie jest jej rozwijanie i zwijanie. Do wyboru jest wiele tego typu osłon okiennych w różnych wariantach kolorystycznych, dlatego można dobrać materiał pasujący barwą do każdego wnętrza.

Rate this post