Komody, szafy na ubrania, biurka i kredensy kuchenne – wszystkie te i wiele innych mebli wyposaża się w szuflady. W starych meblach umieszczane one były bezpośrednio w przygotowanych otworach, jednak takie wykonanie sprawiało, że wysuwanie szuflad było dość trudne. Płynne otwieranie i zamykanie szuflad we współczesnych meblach zawdzięczamy prowadnicom.

Choć niedostrzegalne z zewnątrz, prowadnice do szuflad należą do bardzo ważnych akcesoriów wykończeniowych w meblarstwie. Dzięki ich mechanizmowi możliwe jest płynne wysuwanie i wsuwanie szuflad, bez ich zacinania się. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych typów prowadnic, a wybór właściwej musi zawsze być uzależniony od konstrukcji i przeznaczenia całego mebla.

Nieprawidłowy dobór prowadnicy do szuflady lub zakup elementu słabej jakości może skutkować jego szybkim zniekształceniem, a co za tym idzie, uszkodzeniem całego mechanizmu. Na szczególne problemy jesteśmy narażeni sięgając po bardziej zaawansowane rozwiązania, w przypadku których awaria może uniemożliwić otwarcie szuflady bez zniszczenia całego mebla.

Prowadnice kulkowe i rolkowe

Najprostsze prowadnice umożliwiają ruch szuflady dzięki rolkom, po których porusza się szyna. Prowadnice rolkowe są stosunkowo tanie i łatwe w montażu. Ich wadą jest stosunkowo niewielki udźwig – nie zaleca się ich do szuflad, które będą poddawane obciążeniom większym niż 25 kg. Tego typu akcesoria przeznaczone są do szuflad o częściowym wysuwie.

Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są prowadnice kulkowe, wśród których znajdziemy prowadnice typu push to open, nie wymagające stosowania uchwytów. O mechanizm kulkowy opierają się też prowadnice stosowane w szufladach firmy GTV, charakteryzujących się wysoką tolerancją na zmienne temperatury, stosowane np. w rozmaitych laboratoriach i zakładach przemysłowych.

Prowadnice kulkowe są w stanie obsługiwać nawet bardzo ciężkie szuflady o wadze dochodzącej 50 kg i produkuje się je w wersjach umożliwiających częściowy lub całkowity wysuw.

Długość prowadnicy do szuflady

Wiedząc, jak duży udźwig ma mieć dana szuflada i w jakim stopniu ma się wysuwać (częściowo czy za korpus mebla), prawdopodobnie rozstrzygnąłeś już kwestię wyboru typu prowadnicy. Każdy z nich znajdziesz w ofercie sklepu internetowego firmy ALAN.

Kolejnym kryterium, na jakie powinieneś zwrócić uwagę, jest jej odpowiednia długość. Aby dopasować właściwą prowadnicę, musisz więc zmierzyć szufladę. Dla szuflady o pełnym wysuwie wybierz prowadnicę o długości odpowiadającej jej bokowi, a w przypadku wysuwanej częściowo, np. ¾ – odpowiednio krótszą.

[avg] ([per]) [total] vote[s]